Cíl
Vztahová inteligence je schopnost navazovat a rozvíjet mimořádně dobré mezilidské vztahy. Tato lekce nabízí rámec, ve kterém můžete svou vztahovou inteligenci rozvíjet. Přináší vám příležitost zdokonalit své umění poznávat, analyzovat a rozvíjet své vztahy.
Tajná stezka k úspěchu
Spirála úspěchu není receptem na úspěch. Je návodem na výzkum vašeho osobního úspěchu. Pouhým přečtením článku získáte jen málo. Vlastním zkoumáním podle návodů v jednotlivých lekcích Spirály úspěchu můžete získat velmi mnoho. Ale jak už to bývá, nic není zadarmo. Nevložíte-li do svého výzkumu svoji energii a čas, neočekávejte žádné zázraky. Stačí 10 minut až půl hodiny denně, abyste po čase poznali výsledky, jen to zkuste.
Chcete-li, můžete si Spirálu úspěchu představit jako takovou virtuální alchymistickou laboratoř vybavenou aparaturami, s jejichž pomocí můžete luštit tajemství svého úspěchu. V minulém díle jsme konstatovali, že cesta k úspěchu existuje vždy, jen každý musí objevit tu svou vlastní. Žádná znalost není absolutní, žádný recept není zaručený. Proto je lepší mít svou laboratoř, ve které si ingredience úspěchu namícháte na míru, podle své chuti.
Neláká vás to?
Těmi aparaturami v naší laboratoři jsou mentální modely. To jsou osobní představy o světě a o tom, jak věci fungují. V každém okamžiku našeho bdění používáme různé mentální modely, ať už si toho jsme vědomi nebo ne. Spirála úspěchu vám nabídne několik obecných mentálních modelů, které můžete "zasadit" do úrodné půdy své mysli, propojit je se svými znalostmi a zkušenostmi a přizpůsobit je svým potřebám. Jejich používáním budete ověřovat jejich užitečnost, rozvíjet je a zdokonalovat. Příkladem takového modelu, se kterým jsme se už setkali v úvodními díle, je model úspěchu tvořený šesti atributy (3P+3S).
Práci s mentálními modely krásně popisuje Paul Brunton v knize Tajná stezka: "Jedním klíčem k úspěchu ve vašem cvičení je myslit velmi pomalu. Kolo mysli musí být zpomaleno a tím pak nebude přebíhat od jedné věci k druhé, jak to činilo předtím. Myslete pomalu! Dále formulujte svá slova mentálně, s velkou pečlivostí a přesností. Pečlivě volte a vybírejte každé slovo! Tím se vaše myšlení ujasní, neboť nemůžete nalézt jasnou a definitivní větu, přesně vyjadřující myšlenku, dokud nebudete přesně vybírat svá slova."
Model mezilidského vztahu
Nejjednodušší model vztahu je tvořen třemi prvky: osobami, obsahem a předmětem.
Osoby mohou být jednotlivci nebo organizace a ve vztazích vystupují v různých rolích. Například osoby v pracovním vztahu vystupují v rolích zaměstnance a zaměstnavatele. Zaměstnanec v servisní organizaci může při výkonu své práce vystupovat v rolích technika, obchodníka nebo školitele. Každá osoba do vztahu, na kterém se podílí, vždy něco vkládá a něco očekává.
Obsah vztahu je tvořen vším, co vztah naplňuje. Jde o to, o čem osoby ve svých rolích mluví, na co myslí, co cítí, co dělají, jak se chovají a podobně. Osoby se při naplňování vztahu obsahem řídí určitými pravidly. Tato pravidla mohou být vědomá i nevědomá, vyslovená i nevyslovená apod. Příkladem výslovně daných pravidel je například pracovní smlouva.
Předmět vztahu je hodnota hmotného či nehmotného charakteru, ke které se váže jak obsah tak vklady a očekávání jednotlivých osob. Každá osoba má určitou představu o tom, jak by měl předmět vypadat a na základě toho jedná. Předmětem je například výrobek nebo služba, kterou zaměstnanec u zaměstnavatele produkuje.
Poznávání vztahu
První funkcí modelu je, že slouží k poznání skutečnosti. Na základě našeho modelu mezilidského vztahu si můžeme klást otázky:
Analyzování vztahu
Druhou funkcí modelu je, že slouží k analyzování poznaného. Můžeme si klást otázky: ·
Rozvíjení vztahu
Třetí funkcí modelu je, že slouží k ovlivňování analyzovaného. Můžeme si klást otázky:
Kontrolní otázky a úkoly
Pokračování příště |
Zaměření:
Tělem i duší systémový analytik, který působí v oblasti manažerských informací, strategického řízení a podpory rozhodování. Zabývá se také projektovým řízením a řízením znalostí.
Kontakt: Nevyplněno
Web: Nevyplněno
Telefon: Nevyplněno