Model mezilidského vztahu
Nejčtenější lekcí základního cyklu Spirály úspěchu byla druhá lekce věnovaná rozvoji vztahové inteligence. Při zpětném hodnocení mi ale paradoxně připadá, že mentální model nabízený touto lekcí nebyl zrovna nejpoužitelnější či nejzajímavější. Model založený na pojmech osoby, obsah a předmět je základem především právních vztahů. Když se podíváte do nějaké učebnice práva, najdete ho tam. Dobré mravy a kodifikovaná pravidla jsou důležitou součástí našeho života a jako výchozí rámec pro poznávání, analyzování a rozvíjení vztahů to není úplně špatné. Ale lze najít i lepší modely.
Už staří Řekové včlenili do své filozofie tři základní prvky, kterými je ovlivněn vývoj vztahu mezi lidmi. Jsou to ethos, pathos a logos. Tyto tři prvky tvoří alternativní mentální model, s jehož pomocí můžete poznávat, analyzovat a rozvíjet své vztahy s druhými lidmi. Všimněte si, že jde opět o triadický model (tedy model tvořený třemi prvky - triádou, viz Spirála úspěchu - V.) Co tyto tři prvky znamenají a jak je můžete rozvíjet?
Ethos
Ethos je dán kvalitou vašeho charakteru, vaší opravdovostí, otevřeností a důvěryhodností. Je dán vaší integritou, tj. jednotou vašich myšlenek (vnitřních pohnutek a záměrů), slov a činů. Chcete-li rozvíjet svůj ethos, pak:
Pathos
Pathos znamená schopnost vcítění do druhého - empatii, naslouchání a pochopení. Chcete-li rozvíjet svoji empatii, pak:
Logos
Logos znamená racionální domlouvání, kdy v souladu se svými záměry (ethosem) a pochopením druhé strany (pathosem) hledáte okruh společných zájmů, očekávaných přínosů a možných činností. Jde o dialog, argumenty, hledání kompromisů nebo lépe synergií založených na principu výhra - výhra. Chcete-li rozvíjet svůj logos, pak:
Rozvíjejte svou vztahovou inteligenci
Tuto triádu - ethos, pathos a logos - použijte jako základ pro rozvoj své vztahové inteligence. Uvažujte o těchto třech konceptech, uvědomujte si, v jakých podobách se s nimi setkáváte v každodenním životě, shromažďujte s jejich pomocí fakta o svých vztazích s druhými lidmi, analyzujte souvislosti a svého poznání a pochopení využívejte při praktickém jednání. Chcete-li se inspirovat, přečtěte si třeba knihu Niterný leadership od Petera U. Bendera, knihu Člověk a čas od Petra Pacovského, knihu Vztahová inteligence - schopnost a umění získat si lidi od Stefana F. Grosse, knihu 7 návyků vůdčích osobností od Stephena R. Coveye nebo knihu Empatie - Vcítění v každodenním životě od Jiřiny Prekopové. Ale pokud se vám nechce běhat po knihovnách či knihkupectvích, můžete se nechat inspirovat výpisky z knihy Je-li život hra, pak má tato pravidla od Chérie Carter-Scottové, které pro vás zde na DušiCZ připravila Katka Svobodová.
Zaměření:
Tělem i duší systémový analytik, který působí v oblasti manažerských informací, strategického řízení a podpory rozhodování. Zabývá se také projektovým řízením a řízením znalostí.
Kontakt: Nevyplněno
Web: Nevyplněno
Telefon: Nevyplněno