Jste zde


Co nám prospěje všem V.
Iva Hédlová

Pročistěte si tělo dechem

 

Dech je jedním z nejdůležitějších aspektů pročisťovacího a omlazujícího programu. Hluboké dýchání přináší do každé buňky v těle hojivý kyslík a zároveň vylučuje plynné metabolické odpady Rytmické hluboké dýchání rovněž přímo působí na centrální nervovou soustavu a vyvolává úlevnou reakci, která pozitivně ovlivňuje celé tělo. Dech propojuje mysl s tělem,a když se soustředíte na dýchání, okamžitě tím kladně ovlivňujete své tělesné a emociální zdraví. Ve stavu emočního či fyzického stresu je automaticky dech mělký. To způsobí, že se v těle nahromadí kysličník uhličitý a další jedy, které potom omezují množství kyslíku přiváděného k buňkám.


Mnoho lidí si na to příliš zvykne, a dýchá pouze mělce a jen zřídkakdy se nadechne zhluboka. Učíme to ve své nevědomosti již malé děti a okřídlená věta"vypnout hrudník a zatáhnout břicho" je vede k nesprávnému dýchání, přestože to správné mají vrozené. Plíce potom ztrácejí svoji pružnost, v krevním oběhu, tkáních a buňkách se hromadí jedy a fyzické i emoční zdraví se zhoršuje


Hluboké dýchání je jeden z nejrychlejších způsobů, jak udržovat své tělo a uvolnit mysl. Zkuste si následující minutové cvičení a uvidíte, jak je dýchání zhluboka okamžitě blahodárné. Soustřeďte se na dech a vdechněte, jak to děláváte normálně - nosem. Pak zlehka otevřete ústa a vydechněte o něco delším výdechem,než byl vdech. A zase vdechněte nosem a vydechněte pootevřenými ústy tak, že výdech vědomě prodloužíte. Praktikujte to takhle asi l až 2 minuty, a pak se navraťte k běžnému způsobu dýchání.Toto jednoduché cvičení pomáhá vyprazdňovat plíce a pomáhá vyčistit krevní oběh od kysličníku uhličitého, zpomaluje dechovou frekvenci, přináší s sebou pocit uvolnění a množství kyslíku, který vdechujete, se automaticky zvýší.


Rezervujte si denně alespoň několik minut pro tato dechová cvičení. Dají se provádět při jakékoliv činnosti. Vyberte si z nich ta, která Vám vyhovují. Zkuste do svého denního rozvrhu začlenit celou škálu dechových cvičení, od pročišťujícího dýchání časně ráno až po hluboké brániční dýchání, které se, provozuje pozdě večer, kdy už ležíte v posteli.


Během dne se často vědomě soustřeďujte na dýchání k tomu, abyste se nabili energií a uvolnili svoje tělo. Pokud jste nikdy nepraktikovali dechová cvičení, může se Vám stát, že se objeví maličká závrať. V tom případě pokračujte dál v tempu, které Ván vyhovuje.


Většina lidí si zvykla dýchat mělce, a tak naplňuje kyslíkem pouze horní část plic. Hluboké brániční dýchání, kterému se také říká břišní , posiluje dýchání spodní části plic a v plné míře zásobuje kyslíkem tělo. Dívejte se někdy na to, jak dýchá malé dítě, a uvidíte, jak toto dýchání má vypadat. Když vdechnete, břicho by se Vám mělo rozšířit a když vydechnete, břicho by se mělo stáhnout. Je to pravý opak toho, jak dýchá většina dospělých. Praktikujte následující cvičení:


Lehněte si pohodlně na záda. Na chvilku se uvolněte a nechejte vědomě odplynout jakékoliv vnitřní napětí.Položte si na břicho ruku a nadechněte se a vyšpulte břicho směrem ke stropu, pak vydechněte a břišní svaly stlačujte směrem k páteři. Měli byste cítit, jak se ruka na Vašem břiše zvedá a klesá. Opakujte to třikrát a potom si odpočiňte. A při dalším nádechu nechejte břicho, aby se rozšířilo,ale bez tlačení. Pak vydechněte a nechejte břicho, aby se přirozeně a jemně stáhlo. Opakujte to třikrát a opět pozorujte, jak se ruka na Vašem břiše zvedá a klesá. Sundejte ruku a vdechujte dlouze, pomalu, pohodlně, dokud nenapočítáte zvolna do šesti, břicho se Vám při tom rozpíná. Potom zvolna a pomalu vydechněte, opět přitom počítejte do šesti a nechejte břicho, ať se stáhne. Dýchejte tak jednu nebo dvě minuty a potom si odpočiňte.


Dech, který Vám dodá novou energii se praktikuje tak, že si sednete pohodlně do křesla nebo na podlahu, páteř pěkně vzpřímenou. Zhluboka, nakolik je to možné, se nadechněte a zároveň povolte břišní svalstvo tak, aby se břicho mohlo roztáhnout. Zlehka otevřete ústa a z plic vydechněte všechen vzduch, současně prudce vtáhněte žaludek (vytlačíte tak z plic maximum vzduchu). Opakujte třikrát až pětkrát.


Dýchání posilující vitalitu: tento jednoduchý způsob dýchání Vám dodá a obnoví Vaši vitalitu.


Posaďte se nebo se zpříma postavte a uvolněte ramena. Nadechněte se sérií krátkých, rychlých nádechů nosem, dokud si zcela nenaplníte plíce. Vydechněte ústy a to silně a rychle, na konci výdechu vydejte zvuk "ha". Opakujte to několikrát a vraťte se k normálnímu dýchání.


Břišní masážní dýchání: tato dechová technika se používá v józe k posílení energie v břiše a hlavně k vnitřní masáži zažívacích orgánů a stimulaci odplavování jedů ze zažívacího traktu. Cvičení provádějte na l a č n ý žaludek.


Postavte se do pohodlného postoje. S nohama asi 30 cm od sebe. Zhluboka se nadechněte a zlehka se předkloňte v pase, ruce si položte na spodní část stehen. . Pak zhluboka vydechněte ústy a snažte se vydechnout z plic veškerý vzduch. Dlaně si pevně přitiskněte ke stehnům a prudce vystrčte břicho a pak ho zase vtáhněte směrem k páteři. Aniž byste se nadechli, břicho uvolněte, a ihned ho opět zatáhněte. Tuto činnost podobnou pumpování opakujte 10x až 20x. Chvilku si odpočiňte a zklidněte dech a celý cvik zopakujte ještě pětkrát až desetkrát.


Všechna tyto cvičení provádějí i mnozí lidé kolem nás a mají s nimi ty nejlepší zkušenosti včetně úbytku na váze. Cítí se také mnohem lépe fyzicky i psychicky.




Pokračování příště



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843



Další články autora
více