(Volný cyklus článků o lidském štěstí a smyslu života.)
Pokud vytrváte u cvičení s afirmací „jsem spokojený“, nebo“ jsem se sebou spokojený“, určitě zaznamenáte výsledky v tom, že se budete cítit spokojeněji než dříve. Je to taková nenápadná změna, že skeptik by mohl říci – „no jasně, někdy se prostě cítím lépe a někdy hůře, teď je období lepší“ Pravdou je, že se člověk cítí někdy lépe a někdy hůře. Stále nás ovlivňují vnější okolnosti natolik, že naše pocity jsou jako na houpačce
Je jen na nás, kdy se kyvadlo naší nálady vychýlí do plusu nebo do mínusu a jak dlouho ve své pozici setrvá. Jsou lidé, kteří jsou spokojeni a šťastni tak nějak od přírody, jsou to lidé, jejichž kyvadlo je trvale vychýleno pozitivním směrem. Určitě na jejich postoji k životu měla vliv výchova, jejich rodiče jim asi tak často neříkali „jsi neschopný, neumíš, nemůžeš, nedokážeš, … Afirmace slouží k tomu, že se časem bude kyvadlo vaší nálady posouvat svou klidovou pozicí směrem k pozitivnímu myšlení, a vy se budete více usmívat a budete cítit pohodu, harmonii a štěstí ve svém nitru daleko častěji než dříve.
Už vás slyším – „no jo, ale když mně se ty negativní myšlenky stále vrací“. Ano, to vám věřím. Někdy se nám v hlavě opakují negativní myšlenky stále dokola a ne a ne se jich zbavit. Jediné řešení je, vytlačit, nebo chcete-li přebít negativní myšlenky pozitivní afirmací.
Ovšem teorie pozitivních myšlenek, afirmací, má také svá omezení. Je třeba dodržovat základní zásady:
* Buďte poctiví sami k sobě, to, co vyslovujete, tomu také musíte být ochotni věřit. (Nemohu tvrdit „jsem šťastný“ a přitom podvědomě vidím ty hromady účtů, které je třeba platit, až je mi z toho špatně od žaludku.) Pokud vaše podvědomí nechce afirmaci příjmout, pokud jste již tak na dně, že prostě pozitivní myšlenka nezabírá, pak afirmaci „jsem šťastný“ můžete změnit na méně kategorické prohlášení typu „ den ze dne se cítím lépe“ nebo „je mi líp než dřív“.
* Formulujte myšlenky v přítomném čase, zapomeňte na slovní obraty typu „kdyby“, (kdybych udělal to, nebo to,...) a slova „až budu“ (až budu bohatý, ženatý, rozvedený, až budu mít to a to, pak ...).
* Formulujte pozitivní myšlenky, neříkejte afirmace s negací „nechci dostat pětku“ ale používejte myšlenky typu „umím to a jsem hodnocen za jedna“.
* Pokud se teprve učíte afirmace používat, raději volte obecné pravdy, než konkrétní cíle.
* Snažte se uchovat si v sobě ten příjemný pocit, který ve vás pozitivní myšlenka zanechává. Myšlení je o myšlenkách, ale také o pocitech. Pocity jsou to, co nás pohání kupředu. Jsem-li spokojený, mám z toho dobrý pocit, a dobrý pocit nám může vykouzlit úsměv na tváři.
Ve spolupráci s www.macinka.cz