Jste zde


Keltské pokrmy kořeněné (nejen) pověrami, bájemi a kouzly
Sofie Danae

Čím to, že ze všech národů, které prošly Evropou před příchodem Slovanů, nás nejvíce přitahují a zajímají právě Keltové? Je to tím, že toho o nich víme tak málo? Může to být tím, že absence písemných záznamů o této kultuře byla nahrazena nespočtem bájí a pověstí jež se ústně tradují dodnes? Což takhle si pár těchto pohádek přečíst a zakusovat k tomu pravou keltskou krmi podle starodávného receptu?

 

Existuje jeden starý anglický jazykolam: She sells sea shells [ší selz sí šelz] - "ona prodává mořské lastury". Mořské lastury patří odpradávna mezi nejvýznamnější pomocníky při provozování "magie moře". Foukáním do nich můžete například přivolat bohy a bohyně, aby se zúčastnili vašich oslav a slavností, nebo je můžete položit na oltář coby symbol vodního živlu. Hladké kulaté lastury symbolizují božstva rodu ženského, kdežto zakroucené a spirálovité lastury představují mužský aspekt božstva.

Ale moře ze svých hlubin štědře vydávalo své dary, aby nakrmily děti tento národ. Nemáte chuť si připomenout tu vzdálenou dobu, nechat kuchyni provonět kouzlem těch časů a svůj mlsný jazýček nechat vychutnat krmi, připravenou podle pravého keltského receptu?

Sleď smažený, v ovesné mouce obalovaný

Sleď patřil po celá dlouhá staletí k těm nejzákladnějším pokrmům Keltů, dnes se s oblibou podává ke snídani. Pokud rybu před pečením rozpůlíte, dostanete pečenáče. (3 porce)

6 plátků ze sledě
3 lžíce obyčejné mouky
2 vejce
8 lžic ovesné mouky
4 lžíce másla, nakrájeného na kousky
2 citróny, nakrájené na kolečka
snítky čerstvé petrželky
hnědý chléb

Plátky rybího masa omyjte a důkladně osušte. Všechny obalte nejprve v mouce, pak ve vejci a nakonec v ovesné mouce. Dbejte na to, abyste rybu obalili po celém povrchu. Ovesnou mouku pořádně přitlačte, aby na plátcích držela. Když máte obaleno, rozpusťte na velké pánvi polovinu másla a zahřejte, dokud nezačne pěnit. Pak do másla položte rybu a na středním plameni rovnoměrně opečte dohněda, přibližně 5 minut. Potom rybu otočte a opečte i po druhé straně. Možná bude potřeba přidat máslo. Podávejte se snítkami čerstvé petrželky, kolečky citrónu a pořádným krajícem hnědého chleba. Dobré je přidat také hořčici.

Přeji dobré chutnání.

 

Pokud vám tento starý keltský recept zachutnal a rádi byste si dopřáli občas (či třeba častěji) další jídla keltské "kuchyně", mohu vám vřele doporučit skvělou kuchařskou knihu od Joanne Asalaové - Keltská lidová kuchyně. Ta zahrnuje na 200 receptů nejoblíbenějších tradičních keltských pokrmů (kaštanová polévka, koláč z páleného cukru, fíkový či květinový puding, skotská vejce...), které jsou doplněny řadou přísloví, básní, povídek, ale i popisy zvyků a dalšími skvosty lidové moudrosti. Kniha vám má pomoci vybrat, jaká jídla podávat v době oslav jednotlivých sabatů a esbatů. Najdete zde recepty, které se vyvíjely v průběhu několika tisíciletí, během nichž se utvářela historie Británie a Irska. Některé z nich jsou z nejranější doby Keltů a díky svým rychle se kazícím přísadám je lze připravovat pouze v určitých ročních obdobích. Jsou zde však i recepty z novější doby, které se postupem času staly národními jídly ve Walesu, Cornwallu, Skotsku, Irsku či Anglii. Keltskou civilizaci nelze vnímat jako určitým způsobem ohraničený, již ustrnulý bod naší dávné minulosti, nýbrž jako proces vývoje lidské civilizace trvající několik století. Dnešní keltská kultura představuje směs pohanských a křesťanských tradicí. Podepsaly se na ní keltské, saské, románské i skandinávské vlivy. V této knize se autorka rozhodla věnovat všem těmto jednotlivým tradicím bez nějakých omezení, neboť opravdu všechny mají svůj podíl na tom, co pojem Keltové znamená dnes.

Keltská kuchyně je vcelku zdravá a vychází z bohatství a štědrých darů Bohyně. Je jednoduchá a chutná, což samozřejmě vyplývá z kvality jednotlivých přísad - čerstvého masa a ryb, hustého mléka a smetany, ovoce, zeleniny a neobyčejně dobrého, zdravého chleba.

Každé z těchto jídel vnese do vašeho příbytku atmosféru doby Keltů, ať už bude podáváno jako úlitbu bohům nebo jen tak, v rodinném či přátelském kruhu.