Jste zde


V zajetí výplachu střev aneb Procedury znovuzrození
Roman Přikryl

Klystýr (enema, nálev) se možná lidé naučili od volavek, které si tuto očistu prováděly pomocí zobáku. Doklady o použití klystýrů pocházejí např. z Číny, Indie, Egypta (papyrus), Říma a Pompejí. Byly oblíbeny zvláště ve Francii (císař Napoleon I. absolvoval 300 klystýrů za rok), v Rusku, Rakousku–Uhersku (ve Vídni a v západočeských lázních), Německu a USA.
Dobový dřevoryt

Při očistných klystýrech slouží hlavně voda, minerální vody, dříve i mydlinky aj. Doporučovaný objem tekutin je různý do dvou litrů. U terapeutických klystýrů jsou objemy menší. Při aplikaci sloužily válcové stříkačky, balónky, balónky se dvěma ventily a irigátory (plechové, skleněné, gumové a plastové).
Ke klystýrům lze přiřadit prodávaná jednorázová mikroklyzmata obsahující roztoky fosfátů, čípky obsahující glycerin, mýdlo, bisacodyl, případně jiné látky, které pomáhají při zácpě. Mayové si aplikovali omamné drogy v klystýrech
Začátkem dvacátého století vynalezl Doc. Anton Brosch ve Vídni enterocleaner umožňující důkladný výplach střev. Původně se enterocleaner prováděl v domácnostech při koupeli ve vaně. Koupající sedící na zvláštním sedle s rourkou (o průměru asi jednoho centimetru) zavedenou do konečníku si vháněl vodu z vany do střeva pomocí balónku se dvěma ventily, později irigátorem. Ze sedla vedla odtoková trubice. Zácvik prováděla zdravotnická sestra. Později bylo užití (snad po několika úrazech) přeneseno hlavně do ordinací a lázní a vykonával je zdravotnický personál. Enterocleanery se používaly až do devadesátých let.

COLON HYDROTERAPIE
V USA vyvinula firma Dotolo v Tampě na Floridě v osmdesátých letech pro NASA k použití při vesmírných letech aparát – „suchý enterocleaner “ s rektální trubicí o síle 22 mm, která slouží jak k plnění střev vodou, tak k vypouštění výplachové vody se střevním obsahem. Pacient leží při výplachu na zádech. Teplota vody je regulována a výplach (25 až 50 l vody) trvá 50 až 60 minut. Do poslední dávky vody byla navržena přísada kávy, bylinných odvarů apod. Přístroje ke colon hydroterapii (CHT), tzv. hydrocolony, byly vyvinuty i jinými výrobci. Mezi pacienty převládají ženy nad muži (2 až 3 : 1).

PŘÍJEMNÉ A OSVĚŽUJÍCÍ
CHT se používá hlavně při zácpě, nadýmání, z kosmetických důvodů, při obezitě, alergiích, ale také při únavě, bolestech hlavy, snížené imunitě a k prevenci kolorektálního karcinomu. Procedura je velmi příjemná a osvěžující. Pacienti, kteří navštěvují CHT, převážně udávají, že jsou velmi spokojeni. Někteří se cítí jako „znovuzrozeni“.
V Knochově studii byla u pacientů po výplaších nalezena zvýšená tekutost krve přinášející zvýšený přísun kyslíku do tkání, jež může vysvětlit pozorovanou euforii při výplachu a po něm. Pacientům chybí po proceduře pocit hladu a je povzbuzena tělesná i duševní aktivita. O CHT nejsou v literatuře po dvaceti letech aplikace žádné negativní zprávy. Údaje o nežádoucích účincích klystýrů, které jsou zachyceny v referátových časopisech (perforace, otravy), bývají hlavně nehody vzniklé při neodborném provedení.
Terapie se většinou zahájí třemi až šesti výplachy během jednoho či dvou týdnů. Pouze první z nich přivádí pacienta někdy na chvíli do rozpaků, další už probíhají hladce. Pacienti po této sérii pak docházejí třikrát až šestkrát za rok, případně podle potřeby: na jaře, před dovolenou, na podzim, často i po Vánocích, při pocitech vyčerpání a před náročnějšími výkony nebo po nich. Slouží také před RTG vyšetřením a chirurgickými zákroky v dutině břišní. CHT je většinou kontraindikována u vředové kolitidy, Crohnovy choroby, divertikulitidy a v těhotenství.
Trávící systém

PŘÍNOS COLONHYDROTERAPIE
Sliznice tlustého střeva je nejdůležitějším obranným systémem, chránícím tělo proti jedovatým látkám. Dalšími jsou játra, ledviny, lymfa, plíce a povrch kůže. Avšak přinejmenším 80 % imunitního systému se nalézá ve stěně tenkého a tlustého střeva. Zde se nachází linie, na níž se musí chránit vnitřní svět před vlivem vstřebaných škodlivých látek. Také imunoglobulin – bílkovina s obrannými vlastnostmi – se z velké části tvoří právě tady. Oslabení imunity s sebou nese nejen ztrátu vitality, únavu, nedostatečnou koncentraci či deprese, ale i lupenku, akné a jiné kožní onemocnění stejně jako vyšší krevní tlak, migrény, alergie, revma a mnohé další potíže. V důsledku mnoholetého nesprávného stravování se střevo postupně přestává normálně pohybovat. Nečistoty, inkrustace a ztvrdlé substance v kapsách střevní stěny zabraňují normální peristaltice.

PŘÍPRAVA...
Dva dny před výplachem je vhodná lehká strava, jako při střevní chřipce (těstoviny, brambory, rýže a dušená nenadýmavá zelenina) a v den výkonu i den po výkonu stejně. To vše za zvýšeného příjmu tekutin, doporučujeme hlavně zelený čaj a nesycenou vodu. Zároveň je nutné pomocí potravních doplňků obnovit střevní mikroflóru (doporučujeme osvědčený preparát BION 3, který obsahuje 3 probiotické kultury, 13 vitaminů a 13 minerálních látek).

...A FINÁLE
Při první návštěvě pacient vyplní dotazník s anamnézou; v čekárně najde informace o colonhydroterapii. Na lehátku je mu v poloze na boku zavedena spekule, do které vtéká filtrovaná ohřátá voda. Druhou hadičkou jsou odplavovány nečistoty. Celý výkon je naprosto hygienický, protože se jedná o uzavřený systém, jenž je suchý a bez zápachu. Používaný materiál z plastiku je pro jedno použití. Pacient si lehne na záda, výplach řídí a aparát obsluhuje vyškolená asistentka, která průběh vysvětluje, sděluje zkušenosti s terapií a reaguje na pacienta. O průběhu jednotlivých návštěv je veden na kartě pacienta vždy záznam. Bylo již uvedeno, že výplach je při správném provedení příjemný, a zmínky, že colonhydroterapie nevyvolává křeče, jsou zcela zbytečně zdůrazňovány. Samotný výplach se střídá s masáží dutiny břišní. Přístroj se po použití pravidelně dezinfikuje a důkladně promyje.

Uvedeno ve spolupráci s Cherubín - Andělské lázně, Školská 36, Praha 1, tel.: 603 969 170



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno