Jste zde


Chcete zhubnout a nejde to? Na vině nemusí být jen slabá vůle
MUDr. Romana Zámečníková

Trápit se hlady za každou cenu nemá přílišný význam. Pokud se vám nedaří regulovat tělesnou hmotnost tak, jak byste si přáli, je potřeba sám se sebou probrat pár věcí.

 

Zeptejte se sami sebe:
Proč chci hubnout? Jde mi opravdu jen o těch pár kilo, nechci dietou řešit partnerskou krizi, neúspěch v zaměstnání…? Není má současná váha ve skutečnosti v pořádku? Budu sám se sebou spokojenější, až shodím? Vyřešíte-li si tyto otázky, týkající se především sebeúcty a schopnosti mít rád sám sebe - a chcete-li i pak nějaké to kilo setřást, pak je čas zamyslet se nad tím, jak jste doposud o hubnutí usilovali.


Takhle tedy ne
Žádné speciální léky na hubnutí nejsou tou pravou cestou, pokud nemáte zrovna výrazně sníženou činnost štítné žlázy, pak ovšem vhodnou léčbu volí lékař. Nefungují ani pěti-, deseti- či šedesátidenní zázračné diety, každá z nich pouze vyvolává ve vašem těle pocit ohrožení - výrazně snížený přísun potravy automaticky nastavuje v organismu spořící režim, každičká živina je pak uložena, aby mohla být později využita. Takže v okamžiku, kdy dietu ukončíte, vaše tělíčko si každičké sousto, které pozřete, radostně přeměňuje na tukové zásoby pro horší časy. Během několika dnů či týdnů jste na tom hůř, než kdybyste dietu vůbec nedrželi.


A jak ano?
Vyhýbejte se hotovým průmyslově zpracovávaným jídlům, kromě vysokého obsahu tuků a cukrů, jsou i bohatou zásobárnou barviv, konzervantů a soli. Dávejte přednost celozrnnému pečivu před výrobky z bílé pšeničné mouky. A pozor, některé pečivo je tmavé jen díky tomu, že bylo obarveno karamelem. Již samotná pšenice je považována za obilovinu, po níž sílí tuk, což teprve v kombinaci s cukrem, třeba v marmeládové či čokoládové náplni. Stejně tak je hodnotnější a méně kaloricky vydatná nehlazená rýže. Vybírejte si přednostně ty potraviny, které právě přirozeně dozrávají a jsou čerstvé, je v nich největší množství potřebných vitaminů a minerálů. Pokud musíte sáhnout po déle skladovaných potravinách, dávejte přednost těm mraženým před konzervovanými.


Snažte se jíst pravidelně a nenechávejte si hlavní jídlo až na večer.
Jezte v klidu a pokud možno v harmonickém prostředí. Nebudete pak tak často bezhlavě hltat něco, na co jste ani neměli chuť jen proto, že vás právě seřval šéf, nebo protože syn zase přinesl ze školy pětku a poznámku k tomu. (Až zase ve stavu zoufalého transu otevřete lednici, mějte v ní připravený obklad na čelo, nemusíte ho použít, jen vám připomene, proč vlastně jste za ta dvířka vzali.)


Vyzkoušejte tzv. vyváženou stravu, která se skládá především z celým obilovin, používá jen málo živočišných potravin, především kysaných mléčných výrobků a malého množství másla a vajec. A protože v tomto jídelníčku chybí maso, jehož konzumace vyvolává zvýšenou chuť na sladké, nebudete kolem cukrárny muset chodit se strachem, sladká chuť je totiž obsažena i v obilovinách, luštěninách a zelenině a pokud to nestačí, ještě existuje ječmenný slad či med. Uspokojení všech základních chutí je totiž základním kamenem úspěchu, kromě té sladké potřebujeme i chuť hořkou (žitný chléb, koření), kyselou (ovoce, kvašená zelenina), pikantní (cibule, česnek, koření) i slanou (sůl, kvašená zelenina, sójová omáčka. Pokud totiž ve stravě některá z těchto chutí chybí, máme nutkání jíst stále dál, abychom se uspokojili. (Více v knize T. Štanzela Strava a vědomí).


Nezapomeňte na pohyb. Nemusíte se rovnou vrhnout do posilovny, stačí, když při cestě domů vystoupíte o pár stanic dřív a zbytek dojdete pěšky, zapomenete na výtah a eskalátory. Denní procházka je nejjednodušší formou cvičení.


Chyba může být i jinde
Ztrátu na váze může brzdit i řada léků: uklidňující prostředky, anxiolytika, hypnotika, jistá antidepresiva, kortizon, sladké povzbuzující prostředky a někdy i jisté nevyhovující hormonální prostředky podávané při klimakteriu. Na vině může být i stres, který nutí vaše tělo vylučovat chemické látky zabraňující hubnutí. Naučte se vyrovnávat se stresem relaxací nebo jógou.


Paradoxně může být příčinou nadváhy i nedostatečná výživa. Pokud váš organismus není ve správné kondici, nedokáže přijímat ze stravy potřebné látky. Důsledkem je nejen únava, snížení obranyschopnosti, ale i zpomalení metabolismu a jeho poruchy. Jinými slovy, spalování běží jen třeba na padesát procent. Důvodem je tu většinou špatně fungující tračník, tedy tlusté střevo. To je po mnoha letech špatné stravy a nedostatečného pohybu, případně i nevhodných diet v zoufalém stavu. Je zanesené nestrávenou potravou a znehybnělé ztuhlými kaly. Ke střevní sliznici se tak nemohou dostat potřebné živiny (sliznice tlustého střeva není schopna žít jen z toho, co jí dodává krev), takže tu nemohou být syntetizovány důležité látky. Zato je zde vhodné prostředí pro množení hnilobných bakterií, vyvíjejících plyny, které tak pěkně nafukují bříško.


Kde hledat pomoc? Můžete zkusit dlouhodobý půst, pro ten však potřebujete předchozí trénink a dohled lékaře. Lepší bude očistit přímo střevo, a to důkladně. Asi nejlépe tu zabírá Colonhydroterapie (CHT), metoda šetrného vymývání střeva za pomoci přístroje, který trubicí zavedenou do rekta plní tračník střídavě teplou a chladnou vodou a zpětně vypouští vodu se střevním obsahem. Během jedné kúry (cca 50-60 min.) tak projde celým tlustým střevem 25 až 50 litrů vody, které dokáží se starými usazeninami pěkně pohnout. Střídání teploty přiváděné vody navíc probouzí a trénuje ospalé svalstvo střeva.


Po takové terapii nejen, že splaskne nafouklé břicho, ale především se metabolismus dokáže snáz navrátit do normálu, především, pokud se hned nezačnete přejídat dobrotami od Mac Donalda. Takže - kdy se chcete pustit do hubnutí?




Colonhydroterapie Cherubín - Andělské lázně Školská 36, Praha 1 tel.: 222 230 045 tel.: 602 771 733 tel.: 603 969 170 e-mail: cherubin@quick.cz