Jste zde


Je-li láska hra, pak má tato pravidla - V.
Katka Svobodová

Šesté pravidlo Naučte se vyjednávat
Přijde doba, kdy se s partnerem budete muset propracovávat slepými uličkami. Pokud tak učiníte vědomě a s respektem, zjistíte, jak dosáhnout dobrého konce.
Umět vyjednávat je proces, v němž se vyjasní, co kdo potřebuje a co chce, a dospěje se k řešení uspokojivému pro obě strany.
Vyjednávat je zapotřebí vždy, když dvě samostatné bytosti chtějí dospět k dohodě - což nakonec ještě upevní vzájemné pouto.
Největší překvapení, jaké mnozí lidé ve vztahu zažijí, je odhalení, že vztahy vyžadují čas a úsilí. Když dvě bytosti utvoří tým, musejí o svém společném životě rozhodovat. To může být obtížné, zejména proto, že lidé si často nerozumějí. Pokud se neshody týkají priorit, životních hodnot, stylu života a osobních zálib, bude zapotřebí vyjednávat.

 

NESOUHLAS VERSUS HÁDKA
Stává se, že se dva lidé neshodnou. Pro spolehlivý pár je ale charakteristické, že partneři usilují o vysvětlení sporných míst a vyhýbají se vystupňováním nesouhlasu až k hádce.
Hádka se svým obsahem podobá nesouhlasu, ale má výrazně jiný účel. Nesouhlas znamená, že lidé mají opačné názory. Hádka znamená použití opačných názorů k tomu, abyste zvítězili nad osobou, která stojí proti vám.
Když se s partnerem hádáte, buď jeden, nebo oba děláte všechno pro to, abyste prosadili svou. Pokud je pro vás takové "vítězství" hodnotnější než oboustranně uspokojivý výsledkem, zůstanete "věčně na bojišti", dokud jeden z vás druhého nadobro nevyčerpá.
Boje poškozují spojovací tkáň vašeho vztahu.
Nesouhlasit samozřejmě můžeme. Je také přípustné sem tam se pohádat. Pokud bojujete, abyste něco vyřešili, a ne abyste vyhráli, mohou být hádky zdravou cestou, jak uvolnit emoce, které nesouhlas provázejí. Je ale nepřijatelné ublížit někomu, koho máte rádi, jen abyste prosadili svou pravdu. Dávejte si pozor na to, co v hněvu říkáte.


"VÍTĚZSTVÍ - PORÁŽKA"
Dvojice se od zdravého vyjednávání k modelu "vítězství - porážka" přikloní často ve chvíli, kdy mezi partnery začne klíčit nevyrovnanost a jeden nebo oba začnou tvrdohlavěji lpět na své pozici, což vede k dalšími vyhrocení. Jeden sice může druhého zdolat, ale poškodí-li to jejich vztah, kdo je tu pak vítězem?


Vyjednávání s výsledkem "vítězství - vítězství"
Dosáhnou-li lidé výsledku "vítězství - vítězství", upřímně cítí, že každý z nich dostal, co chtěl, aniž by se musel čehokoli vzdát. Takového výsledku se rozhodně nedosáhne scénářem "buď, anebo".
Opačné názory se nemusejí nutně negovat. Vždycky se najde způsob, jak zařídit, abyste oba byli spokojeni - pokud jste ochotni k vyjednávání, na jehož konci se skví výsledek "vítězství - vítězství".
Vyjednávání za účelem dosažení výsledku "vítězství - vítězství" může někomu připadat náročné, protože většině z nás dělá dobře, když prosadíme svou pravdu a vlastnímu vítězství dáváme obvykle přednost před kapitulací a ustoupením názorům partnera.


JAK NA TO?
Aby vyjednávání s výsledkem "vítězství - vítězství" bylo efektivní, je třeba začít respektováním potřeb a přání svého partnera. To, co váš partner chce a potřebuje, není ani více, ani méně důležité než to, co chcete nebo potřebujete vy. K "jednacímu stolu" byste měli usedat s ochotou partnerovi naslouchat. Budete-li příliš soustředěni na to, co chcete vy sami, nepochopíte, co přesně si přeje partner. Musíte si upřímně přát problém vyřešit a vyjet ze slepé uličky. To přání vám otevře oči takže sami uvidíte novou skutečnost: Místo "moje cesta" versus "tvoje cesta" se před vámi najednou objeví "naše cesta".


VYJEDNÁVÁNÍ
Vyjednávání s výsledkem "vítězství - vítězství" není tak těžké, jak si možná myslíte. Existují metody, které vás z místa, kde jste, dovedou na místo, kde chcete skončit.
Prvním krokem vás obou je rozkrýt své potřeby a touhy.
Za druhé si určíte, jaký je společný kýžený výsledek celé situace. Bude třeba připravit prohlášení, zahrnující obě zúčastněné strany dohody. Klíčem je najít "překlenovací" přání, které se hodí pro oba. Třetím krokem je rozlišit, co kdo chce a proč, a diskutovat o tom, jak zařídit, aby se společný výsledek stal realitou. Základní otázka zní: "Co můžeme udělat pro to, abys ty měla, co chceš, a já měl také, co chci?"


Naučit se žít s druhým člověkem v harmonii není snadný úkol. Vy a váš partner jste do vztahu vnesli každý své potřeby, touhy a názory, které se někdy mohou dostávat do konfliktu. Objeví-li se rozpory, je třeba zařídit všechno tak, aby váš vztah byl výhrou pro každého z vás. Vaše "my" je tvořeno dvěma odlišnými entitami "já". Oběma je nutno naslouchat a respektovat je, aby vaše společná cesta mohla probíhat hladce a bez problémů.




Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li život hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2000



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více