Jste zde


Jarní rovnodennost aneb Síla dne se dere k moci
Vlk Samotář

Čím je období kolem 21. března tak zajímavé? Nastává jarní rovnodennost, což je okamžik, kdy Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu protíná světový rovník - přechází z jižní polokoule na severní. Při opačném pohybu, tedy při přechodu ze severní na jižní polokouli, nastává kolem 23. září rovnodennost podzimní. Při rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc; odtud pochází sám název. Tolik z pohledu astronoma.

Astrologie rozeznává dvě kosmické síly, které se v průběhu roku neustále ovlivňují a vzájemně doplňují - můžeme je nazývat třeba Síla dne a Síla noci. V průběhu jedné poloviny roku délka dne roste na úkor délky noci, zatímco ve druhé polovině roku je tomu naopak. V období, kdy se dny prodlužují, roste pozitivní vlna sluneční energie - zvětšuje se Síla dne. S prodlužováním vlády noci se dny zkracují - Síla dne ubývá, Síla noci roste. V průběhu celého cyklického procesu nutně přicházejí čtyři mezní situace:

  • Síla noci je nejsilnější a Síla dne nejslabší - tento okamžik nastává při zimním slunovratu o Vánocích. Slunce vstupuje do znamení Kozoroha.
  • Síla dne zesiluje a v jednom bodě se vyrovnává se Silou noci - je jarní rovnodennost, okolo 21. března. Slunce vstupuje do znamení Berana.
  • Síla dne je nejsilnější, Síla noci nejslabší - nastává letní slunovrat, okolo 21. června. Slunce vstupuje do znamení Raka.
  • Síla dne opět ubývá a Síla noci zesiluje. Kolem 23. září se obě síly opět vyrovnávají, nastává podzimní rovnodennost. Slunce vstupuje do znamení Vah.


Na chvilku odbočme; mnohé může zarazit, proč se stále oháníme tou neurčitostí v datech, proč 'okolo 21. března' a ne prostě jen '21. března'? Jde o to, že církev potřebuje ke stanovení doby Velikonoc znát přesně datum jarní rovnodennosti - vědět, kdy začíná jaro. A Velikonoční neděle je ta neděle, která následuje po prvním jarním úplňku. Aby se upřesnily nesrovnalosti v datování, provedl papež Řehoř XIII. v době konání Nicejského koncilu v roce 324, reformu kalendáře. Jejím cílem bylo, aby jarní rovnodennost vždy připadala na 21. březen - jako v roce konání koncilu. Tak vznikl nový gregoriánský kalendář, který nahradil stávající kalendář juliánský. Aby bylo možné jarní rovnodennost fixovat k datu 21. března, bylo zapotřebí na rozkaz papeže prostě škrtnout deset dnů. Tím se narušila kontinuita časové osy, která se s námi táhne dodnes - proto tento kalendář nepoužívají například astronomové a dějepisci.

Jak to vypadá s jarní rovnodenností letos? V roce 2002 vstupuje Slunce do znamení Berana 20. března ve 20 hodin a 16 minut; v tu chvíli začíná astronomické jaro. Slunce vychází v 6:06 a zapadá v 18:15. Vláda dne tedy trvá 12 hodin a 9 minut. Existuje den, kdy je to skutečně 'půl na půl'? Musíme se o pár dní vrátit; 17. března byl den dlouhý 11 hodin a 58 minut, den na to se již prodloužil na 12 hodin a 2 minuty.

Vraťme se ale do dob, které se vžilo označovat jako pohanské. Lidé žili v sepětí s přírodou a samozřejmě velice dobře znali její zákonitosti. V době jarní rovnodennosti probíhaly různé slavnosti; slavil se návrat života na Zemi. Lidé dodnes barví vyfouknutá vajíčka, pokrývají je magickými symboly a protahují ceremoniálním ohněm; pak je doma věší nad své postele a ve stájích jako talismany plodnosti. Některé kultury jižní Evropy uznávaly jarní rovnodennost dokonce za počátek nového roku.

20. březen je jedním z nejdůležitějších dní keltského kalendáře. Svátek jarní rovnodennost se počítá mezi vedlejší sabaty; má název Alban eilir čili také Ostara. Rovnodennost je čas plození, kdy narůstající světlo přemáhá tmu. Probuzení bujné bohyně, barvení kraslic, setí semen. Ostara je slavností příchodu jara a je zasvěcena bohu polních prací Tórovi. V domě se zavěšuje věnec s kraslicemi, žlutými květy, stuhy v barvách pastelových a magickým znakem - kruh se dvěma pučícími rohy, které znázorňují semeno rašící v zemi. Podává se ozdobená chala a vaječná tlačenka.



U Germánů byla Ostara bohyní jara, vesny. Ztotožňuje se se slovanskou bohyní Vesnou. Jméno bohyně Ostara Začíná runou Os; ta je také obsažena třeba v německých slovech Osten (východ) a Ostern (Velikonoce). Runa Os je považována za runu duchovního i tělesného plození; duchovní řeči a moci. Její číselná hodnota jsou 4.

Podívejme se dále k Židům. Svátek Easter (velikonoce) byl původně jarní festival plodnosti, oslavovaný od pradávna. Festival neměl tedy s Ježíšem Kristem pranic společného. Název Easter je chaldejského původu, vyjadřuje uctívání Královny Nebes, pro kterou mají různé kultury různá jména: Eostra, Ostara, Ištar, Astarte, Beltis, Isis, Hiša, Aštoret a další.

Indiáni při významných příležitostech, mezi které patří i slunovrat a rovnodennost, pořádají obřady nazývané swetlodže (potní chýše). Tyto obřady slouží nejen k očistě těla, ale také, a to především, k očistě duše. Mají zahnat zlé duchy a přivolat na pomoc bytosti dobré.

Katolická církev slaví 25. března svátek Zvěstování Panny Marie. Církev si tak opět pružně a chytře přivlastnila a přizpůsobila 'pohanské' oslavy rovnodennosti, svátky příchodu jara. Není to samozřejmě jediný případ.

Pro zajímavost datum 24. prosince jako datum narození Ježíše Krista bylo přijato teprve na koncilu v roce do té doby se Kristovo narození slavilo 28. března, kdy byl původně římský svátek obětování u hrobů.

Tip - popis rituálu k oslavě svátku Ostara najdete na stránce Ostara Rite; je však v angličtině. Hezký popis najdete také na stránce The Pagan's Path. Nyní, když jsme si řekli o příchodu jara, je nejvyšší čas zahnat jarní únavu. Má přítelkyně Morgana si dobře rozumí s bylinkami - a teď vám předá několik svých rad a zkušeností.

Pryč s jarní únavou...ale jak na to?

V březnu máme nejvyšší čas na jarní očistnou kůru, dopřejme tedy tělu, ale i duši trochu více času a připravme je na nadcházející dny.
Jarní očistná kůra má za úkol odstranit takzvanou jarní únavu (způsobenou mimo jiné nedostatkem vitamínů a minerálních látek) a zajistit celkové pročištění organismu. Kůra by měla trvat jeden až dva týdny; její součástí mělo být snížení množství přijímané potravy a současné omezení moučných jídel a tuků na minimum. Ale nestačí jen číst. Vyjděte si na procházku do přírody, všude je cítit nový bujný život, příroda se nám probouzí, probuďte se i vy. Což takhle si zkusit připravit truhlík s jarními květy - i vaše oko potřebuje trochu té jarní radosti. Udělejte si třeba čaj, koupel, masku vlasů i obličeje. Zapalte si aroma lampu s nějakým vhodným olejíčkem. Připravte si vhodná jídla; což takhle vařenou mrkev s bramborem? Mrkev jezte i syrovou a pijte mrkvový džus. Karoten vaši pleť připraví na ostré jarní sluníčko, bude se lépe bránit škodlivému UV záření a také se lépe opálíte. Trochu toho zdravíčka můžete získat, když si zasejete do květináčku řeřichu; můžete ji vypěstovat i na vlhké vatě doma. V pokojové teplotě rostlinky přibližně za týden vyrostou do výšky asi 6 cm. Pak je můžete stříhat a čerstvé se podávat. Obsahují vitamíny B, C a K, karoten, železo a další užitečné látky. Pálivá chuť řeřichy trochu připomíná ředkvičky nebo křen. Je z ní výborný salát nebo ji můžete přidat do tvarohové pomazánky…ale užuž je nejvyšší čas, tak hurá pro semínka.
Bylinky vhodné pro jarní očistnou kůru jsou například tyto: čekanka obecná, pampeliška, celer, cibule, kontryhel, pýr, majoránka, jitrocel, hluchavka, kopřiva, hlávkový salát... Nevíte, co si s bylinkami počít? Zkuste následující směsi:

  • Čaj proti jarní únavě připravíte například takto: šalvěj (list) 1díl, rozmarýn (list) 1díl, pelyněk (list) 1díl, řebříček (nať) 2díly, třezalka (nať) 2díly, kopřiva (list) 3díly.
  • Čaj proti jarní únavě (podle Pavla Váni), 30g list a kořen pampelišky, 20g květ řebříčku , 20g popence břečťanolistého, 10g rozrazilu potočního, 20g listu kopřivy.


Příprava obou čajů je stejná: 1 čajovou lžičku směsi vařte 3 minuty, nechte 20 minut vyluhovat a pijte třikrát denně před jídlem.

Jaké oleje jsou vhodné právě teď do aromalapičky?

Proti únavě můžete zvolit například tuto směs: 3 kapky santalového dřeva, 3 kapky citrónu , 1 kapka růže.
Jako odměnu za vaše hladovění si připravte posilující koupele Vezměte dobromysl, 300g sušené nati a trochu mladých výhonků z pokácených (!!!) borovic. Zabalte do plátěného sáčku, připravte odvar a přidejte ho do koupele; sáček pak také ponořte přímo do vany. Voda by měla být 34 - 38 stupňů teplá a doba jedné koupele by měla být 10 - 30 min. Posilující koupel z pelyňku prokrví pokožku a má protizánětlivý účinek. Půl gramu pelyňku spařte dvěma litry vody a ponechte půl hodiny vyluhovat; výluh pak přidejte do lázně. Koupel byste neměli připravovat častěji než dvakrát týdně.

Pleťové masky pro vaši krásu

Maska z ovesných otrub
Ovesné otruby (koupíte je v Zelených lékárnách) rozřeďte převařenou vodou na hustou kašičku. Tu naneste na obličej a po deseti minutách smyjte vlažnou vodou. Pro zesvětlení tmavé pleti se doporučuje směs z 20g ovesné mouky, 25g rýžové mouky a 100g mandlových otrub, rozředěná nálevem z lipového květu.

Avokádová maska
Avokádo se výborně hodí k přípravě horké olejové masky na hrubou, uhrovitou pokožku. Pokryjete obličej velmi tenkou vrstvou vaty a tu pak tampónem dokonale nasyťte rozehřátým avokádovým olejem. Zabalte obličej tak, aby obklad rychle nevychladl a nechte působit dvacet minut. Po sejmutí vaty otřete obličej měkkým suchým ručníkem. Stejně se hodí i mandlový nebo olivový olej.

Maska z podbělu obecného
Z čerstvě rozdrcených listů podbělu se dá připravit výborná, zcela nedráždivá pleťová maska vhodná pro uhrovitou, mastnou a záněty poškozenou kůži. Samozřejmě, že maska působí blahodárně i na zdravou pokožku. Po její aplikaci je kůže zdravě růžová, napjatá a svěží. Výživnou pleťovou masku můžete udělat ze šťávy z okurky smíchanou s trochou smetany.
Nezapomeňte také na vlasy

  • Doporučuje se vyzkoušet fenyklový nálev (10 g fenyklu přelijte jedním decilitrem vroucí vody a nechte 20minut vyluhovat) se jako přísada k mytí mastných vlasů (zvyšuje jejich lesk a vůni) a do posilujících a prokrvujících koupelí.
  • Můžete také použít březové listí, zvyšuje kvalitu vlasů, jejich pružnost a lesk, omezuje maštění vlasů i tvorbu lupů.
  • Pro ošetření mastných vlasů je vhodná šťáva z citrónů; ta vlasy vyživuje a regeneruje. Vlasy jsou po ošetření lesklé, pružné.
  • Vynikající přísada do vlasových koupelí a regeneračních zábalů je levandule. Regeneruje, podporuje růst vlasů, činí je pružnými a lehkými, příjemně parfemuje.
Uvedeno ve spolupráci se serverem druidova.mysteria.cz