Jste zde


Léčivé bylinky - Mochna husí (Potentilla anserina )
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis

Nizká vytrvalá bylina s poměrně silným až hlízovitým oddenkem a dlouhými, položenými a kořenujícími lodyhami. Listy má přetrhaně lichozpeřené, podlouhle vejčité, hluboce pilovité, na rubu obyčejně hedvábitě běloplstnaté. Horní listy, menší, jsou chuději zpeřené a nejvyšší zastupují už jen palisty. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách z uzlin lodyhy a mají velké žluté plátky. Měří v průměru až 2 cm. Kvete od května do července.

Výskyt

Roste v celé Evropě. U nás je hojná na návsích, u cest, v močálech, na březích rybníků a řek od nížiny do podhůří.

Užívaná část

Nať (Herba potentillae anserinae), eventuálně kořen (Radix potentillae anserinae)

Sběr a úprava

V květnu až červnu se sbírá kvetoucí nať a suší se nejlépe ve stínu nebo při umělé teplotě nepřevyšující 40°. Droga jé bez pachu, chutná poněkud svíravě trpce. Někdy se také sbírá kořen, který chutná mírně nasládle. Kořen se sbírá v září a říjnu, dobře se omyje a suší zvolna při umělém teple. Potom se práškuje.

Účinné látky a působení.

Nať obsahuje dosud chemicky blíže neurčenou složku, stopy silice a tříslovinu (až 2%), tormentol, dosud neurčené flavony a hořčinu. Nositelem protikřečového účinku je glykosidní sloučenina. Mochna působí na hladké svalstvo a uvolňuje křeče. Je znám také účinek protizánětlivý a svíravý. Vařením drogy se zhoršuje aróma nápojů.

Užití

Jako spazmolytikum vnitřně v nálevu (2-3krát denně 2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) nebo v prášku (3-4krát denně na špičku nože s čajovým nápojem nebo červeným vínem, spolu s mátou a meduňkou) proti průjmům, hlavně tehdy, jsou-li doprovázeny křečemi, při kolikách a bolestivé menstruaci, u gynekologických afekcí, při všech křečových stavech. Protože účinek protikřečový se dostavuje pomalu, je možno užívat mochnu profylakticky již několik dní před menstruaci. Zevně se mochna uplatňuje v koupelích při špatně se hojících a mokvajících ranách.

Poznámka

Příbuznou rostlinou je mochna plazivá (Potentilla reptans L). Její účinek je téměř stejný, takže může být náhradní rostlinou za mochnu husí. Užívá se rovněž nať. Používá-li se proti nechutenství, přidává se do ní pelyněk spolu se zeměžlučí a kořenem benedyktu.



Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz