Jste zde


Prevence a léčba alergické rýmy

Alergická rýma představuje všeobecný problém pro veřejné zdravotnictví. Ve většině vyspělých zemí postihuje 10–25 % obyvatelstva a její výskyt je stále častější. Charakteristickým znakem je zánět nosní sliznice, vyvolaný silnou imunologickou reakcí na přítomnost antigenu. Podle příznaků rozlišujeme dva modely alergické rýmy. U prvního typu se objevují záchvaty kýchání, vodnatá sekrece, svědění nosu, obecně jsou příznaky horší v průběhu dne. U druhého typu převládá ucpání nosních průduchů, a to ve dne i v noci, sekret je vazký až hustý.

Alergická rýma může být sezónní či celoroční. U sezónní alergické rýmy jsou časté i oční příznaky jako je překrvení spojivek, světloplachost, slzení, svědění očí a otoky víček. Celkové příznaky se objevují na vrcholu pylové sezóny a jsou provázeny zvýšenou unavitelností, snížením výkonnosti tělesné i duševní a zhoršením spánku. Alergická rýma, zejména sezónní, představuje vysoké riziko vzniku bronchiálního astmatu. Z toho vyplývá, že osobní i pracovní život pacientů s alergickou rýmou může mít sníženou kvalitu. V důsledku dlouhodobých obtíží nemocných také stoupají ekonomické náklady na léčbu.
Velký význam proto mají preventivní opatření, k nimž patří hygiena nosních dutin; dříve se užívaly výplachy, v současnosti patří k šetrnější formě aplikace sprejů.

Sterimar
Sezónní alergická rýma, polinóza (senná rýma) trvá v našich podmínkách 6–7 měsíců, začíná koncem března a končí v září či říjnu. První příznaky se ale mohou objevit už koncem ledna či v únoru. Hlavními pylovými zdroji jsou na počátku sezóny alergeny břízy, olše, lísky. V květnu a červnu jsou v převaze trávy a na podzim převažuje vliv plevelové vegetace.

Celoroční alergická rýma přetrvává po celý rok, většinou ji vyvolávají alergeny roztočů nebo zvířecí alergeny – koček, psů, drobných hlodavců (myšek, křečků, morčat), či domovní plísně.
Podle stupně obtíží klasifikujeme alergickou rýmu na lehkou, středně těžkou a těžkou. Ve všech případech jsou vhodná preventivní i léčebná opatření.

Prevence. Prvním krokem je omezení styku s alergenem. Sem řadíme odstranění domácích zvířat z domácnosti, boj proti roztočům, dostatečné větrání místnosti, vyloučení pasivního kouření atd.

Léčba alergické rýmy je komplexní záležitostí, kterou řídí lékař-alergolog ve spolupráci s praktickým lékařem a otorinolaryngologem. Pacient sám, nebo rodiče dítěte, které trpí alergickou rýmou, ale mohou začít s hygienou nosních dutin. K výplachům nosu a nosohltanu byly odedávna používány solné roztoky, ale v současné době můžeme použít Stérimar, fyziologický roztok mořské vody v mikrospreji, přírodní produkt bez konzervačních látek. Stérimar zlepšuje nosní průchodnost, snižuje překrvení sliznic, zlepšuje rychle pacientovo pohodlí, objektivně lze potvrdit ústup klinických příznaků. Stérimar má dezinfekční i protizánětlivé účinky, pomáhá regeneraci sliznice a mukociliárního aparátu. Jeho výhodou je i to, že může být aplikován do nosu prakticky v každém věku.

Stérimar Mn je určen pro časově omezenou podporu léčby sezónní či celoroční alergické rýmy. Doporučuje se nosní aplikace po dobu 14–15 dnů. Mangan snižuje sekreci histaminu, hlavního mediátoru alergické reakce. Stérimar Mn zvyšuje průchodnost nosu, při jeho používání dochází také k většímu vyloučení alergenů a nečistot z nosních dutin. Pacient s alergickou sezónní rýmou může používat Stérimar celoročně, v období největších obtíží přejít na Stérimar Mn a po uplynutí 14 dnů se opět vrátit k Stérimaru klasickému. Anatomicky dobře tvarovaný aplikátor zaručuje naprosto bezpečné použití.

Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc.

Více informací na: Merck spol s r. o., Zděbradská 72, 251 01 Říčany-Jažlovice, tel.: 323 619 262,www.sterimar.cz



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno