Hlubinná energetická gymnastika a sebamasáž
Robert Urgela
Každý z nás dobře pozná pocit sladkého protahování se, když se ráno probouzíme a když se nikam nemusíme náhlit a máme dostatek času na sebe. Na princípu, tohto ranního protáhnutí vlastních svalovo šľachových receptorů, národy Orientu vytvořili specifický systém sebamasáže a vnitřní gymnastiky. Tahle forma sebamasáže v ťanšanském stylu nevznikla na základě konstrukce umu, nebyla "vymyslena". Sleduje zákony přirozeného toku, plynutí energie v organismu, což je projevem vňitřních fyziologických procesů. Tyhle se sledují " tělesním intelektem" .V praxi to znamená že o tom jak bude vypadat vnější pohyb rozhoduje chuť naplnit se příjemnými pocity z protahování se. Proto pohyby při gymnastice a masáži mohou zkaždým vypadat trochu jinak.
Tato forma energetické stimulace umožňujě hluboké propracování vlastního organismu,. Stačí sledovat principy, není nutné učit se pohybům od někoho zvenčí Podřízením pohybů svalstva a šlach vlastním pocitům se objavujú různé pozice. Je to kombinace pozic indické hathajógy a čínského qikung, ovšem není třeba sej im speciálně učit. Objevujú se spontánne jak výsledek harmonie vnitřního a vnějšího nastavení - konfigurace organismu.
Charakeristickým prvkem metody je protahování svalú, šlach, hlubokých úponů a pojivové tkáně. Tato forma sebamasáže je především gymnastikou fascií, nevyžaduje napínání vnějšího svalstva, ale stimuluje hluboké vrstvy tkáně. S rostoucím věkem má pojivová tkáň u člověka tendenci k vysychání a tvrdnutí. Původně pružná tkáň se tak může změnit na nepružnou , dehydrovanou chrupavčitou tkáň..
Pravidelním hlubinním propracováním svých fascií, vazivového aparátu, klouů, se obnovuje jejich pružnost , ohebnost, elastičnost.. Tam kde se začali ukládat usazeniny, a omezili se funkce pohybovýho aparátu, nastává postupní obnovení těchto funkcií.
Tento speciální druh sebamasáže a vnitřní gymnastiky sleduje několik tělesních linií. Organismus se propracovává z povrchu do hloubky a podle horizontálních liniií od hlavy až po prsty na nohou. Samotní postup však závisí od chuti natáhnout se, od konkrétního stavu osoby, jeho schopnosti najít svou míru.
Nejdůležitějším aspektem této metody je to, že se nejedná o klasickou " metodu" s pevným postupem a pravidly . Jde spíš o spontánní protahování, jemné napínaní a masírování svého těla s využitím prěkážky, podlahy, stěny, pohovky, nebo případne i fitlopty. Ale také je možné cvičit ve dvojici a opírat se tělem o svého partnera. Vzorem může být kočka která se slastně natahuje a oživuje svůj organismus podle vnitřního želání.
Vdy když pocítíte chuť protáhnou své končatiny, záda, šlachy a klouby, nebraňte se tomu. Naopak nechte se vést vnitřním signálem přirody a sledujte s jakou chutí se jim vaše tělo poddá.