Na každého z nás někdy přijde tzv. zármutek. Zvláště ohrožení jsou starší lidé, kteří musejí čelit nejen smrti životního partnera, ale vyrovnat se i s vlastními zdravotními problémy a ztrátou soběstačnosti, dalším zdrojem negativních emocí.
Příznaky
Průběh onemocnění
Dr. Elisabeth Kubler – Rossová, uznávaná autorita na problematiku smrti a zármutku, rozeznává čtyři stadia zármutku:
Svépomoc
K vyrovnání s bolestivou ztrátou člověka často pomůže, když si uvědomí, že k zármutku přirozeně patří smíšené pocity jako zlost, popření nebo deprese. Nebojte se vyhledat lékaře, pokud trpíte depresí, problémy se spánkem, úzkostí a ostatními bolestnými pocity. Své místo tu má i rozhovor se skupinou stejně postižených. Se zármutkem je možno se vyrovnat i jinak. Chodit na hřbitov, vést si deník, psát poznámky zesnulému nebo s ním v duchu debatovat o nevyřešených problémech. S dítětem, které ztratilo příbuzného nebo přítele, by měl co nejdříve někdo blízký šetrně promluvit. Bude vám nejspíš klást různé otázky, a vy byste mu je měli popravdě zodpovědět. Vždy je lepší když se dítě dozví sebetěžší pravdu od blízkého člověka – např. zemře-li někdo sebevraždou – než když se to dozví náhodně odjinud. Pokud dítě ztratí někoho opravdu blízkého, měli byste na to upozornit i učitele.
Léčba
Léky bolest otupí, ale lepší metodou je psychoterapie, ať již individuální nebo skupinová.
Prevence
Zármutek je přirozená reakce na ztrátu a ztrátám ani zármutku se nedá předcházet.
Alternativní metody - Meditace
Relaxační techniky, nácvik hlubokého dýchání a další postupy pomáhají snižovat stres a překonat problémy se spánkem, depresemi a dalšími nepříjemnými jevy spojenými s e zármutkem.
Iva Hédlová podle Reader´s ´Digest
Zaměření:
Ezoterika, alternativní medicína
Kontakt:
www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843
Web: www.zdravi4u.cz
Telefon: 737151843