Jaro je dobou probouzení energie přírody, jejíž přirozeností je vystupovat vzhůru. Je to podobný proces jako na podzim, kdy zase energie klesá, vtahuje se dovnitř. V rostlinách začíná proudit míza, uložená přes zimu ve spodních částech rostlin - v kořenech. Krevní oběh u zvířat a také lidí zaznamenává zvýšenou aktivitu. Není divu. Produkty metabolismu pravidelně doplňované sytou, zahřívající stravou jsou pro tělo překážkou pro tvorbu energie a nové krve. Buňky doslova větrají, stejně jako my při jarním úklidu. Tělo je najednou zaplavené nežádoucími látkami, musí vyvíjet obrovské množství energie k jejich neutralizování a odstraňování. Může si za to vlastně samo - je tvořeno ze 70 % vodou, která je výborným rozpouštědlem. Mastné kyseliny a cholesterol se zase postarají o ty jedy, které netvoří vazbu s vodou. A konečně tukové, svalové a pojivové tkáně přijmou a zadrží ty ostatní. My se však nedáme a nastartujeme jarní očistu.
1. Pitný režim: Látky rozpustné ve vodě odstraníme nejlépe vodou. Osvědčil se mi přepočet 4 dcl na 10 kg hmotnosti. Kromě vody z kohoutku (rozhodně ne balené vody) si můžete přidat některé ovocné a zeleninové šťávy, nejlépe čerstvě odstředěné.K odšťavňování můžete použít odstředivé nebo šnekové odšťavňovače. S výběrem těch nejlepších vám pomůže srovnávací test nejlepších odšťavňovačů. Vyzkoušejte také bylinné čaje obsahující např. přesličku, či kopřivu a zejména vodu upravenou šungitem. Máte- li problémy s pitím čisté vody, použijte pár kapek citrónu. Důležité je vypít 2/3 tekutin do 18 hodiny, abychom na noc příliš nezatěžovali ledviny. Ranní otoky tváře a očí moc příjemné nejsou.
2. Strava: Zde platí jarní odlehčení. Málo masa, více rostlinné bílkoviny, dostatečné množství vlákniny a z tuků ty tepelně neupravené - rostlinné oleje (olivový, dýňový, sezamový…). Množství jídla by mělo být takové, aby zasytilo, ale neunavilo. Doporučuji množství, které se vejde do misky vytvořené ze spojených dlaní - tzv. žebrácká miska. Frekvenci jídla je potřeba zvolit dle svého naturelu a zátěže. Někomu postačí tři menší jídla denně doplněné ovocem a zeleninou, jiný může zvolit i pět jídel za den s přihlédnutím k obsahu živin a vlákniny. Z úprav doporučuji spíše vaření a dušení, postupně přidávat syrovou stravu - tělo si musí zvykat. Jarní naladění dle TČM vyžaduje chuť lehce sladkou (vyživuje krev a Qi) a lehce pálivou (odstraňuje chladný vítr). Nepočítá se sem cukr a cukrovinky, ani chilli a příliš pálivé koření. Zázvor plně postačí, jen si dejte pozor na množství. Nemělo by dojít k pocení!
3. Cílená detoxikace: Řadí se sem konkrétní prostředky, které mají čištění a pročišťování v popisu práce. Na trhu lze nalézt spoustu zaručeně nejlepších detoxikačních prostředků a pomůcek. Mnohé z nich spíše detoxikují Vaši peněženku - od peněz. Pokud jste se roky zabetonovávali klasickými multivitamínovými a multiminerálními doplňky, jste pravděpodobně ve velkém deficitu. Tělem nepřisvojitelné formy minerálů a kovů přenechaly svoje místo těm reaktivnějším - škodlivějším. Kadmium rádo nahradí zinek, olovo zase vápník atd.
Několik variant pro cílenou detoxikaci organismu:
PEKTIN - přirozeně se vyskytující látka s označením E 440. Nejvíce jí obsahují zelená kyselá jablka, švestky, citrusy, zejména grep. Je to látka želírující - běžně přidávaná do marmelád. Pektin je stabilní látkou, proto jděte směle do zavařených švestek. Menší množství citrusů také ještě nikoho nezmrazilo. Konzumace jablek pěstovaných mimo průmyslové oblasti bude také dostačovat. Pravidlem je, že jablka přezrálá bez kyselé chuti jsou zbytečná. Nejvíce pektinu je v jablkách zelených a nezralých. To ví přirozeně každé dítě, stejně jako to věděli někteří vězni v za druhé světové války. Těm pomohla jablka tajně sebraná u cest při pochodech zbavit se úporných průjmů, ohrožujících život. Ale pomůže i těm, kteří trpí zácpou. Není nad jablko!
VLÁKNINA - sem se řadí všechny druhy. Rozpustná i nerozpustná. Známé je Psyllium, polysacharid Inulin, Aloe Vera, Chlorella a polysacharidy obsažené v houbách. Také řasy - Wakame, Arame, Hijiki, Nori a zejména Kelp jsou spolehlivými pomocníky. Kromě specifických druhů polysacharidů obsahují navíc cenné minerální látky - zejména vápník, draslík, hořčík a stopové prvky. Pro vegetariány stojí za zmínku vysoký obsah vitamínu B12 a specifických aminokyselin, které se jinak nacházejí pouze v živočišných produktech. U všech produktů je však nutné znát místo původu a musí být schválené k prodeji u nás. Výrobky s nejistým původem nedoporučuji. Houby tedy vypěstované pouze ve sterilním substrátu (v laboratoři), řasy z certifikovaných, znečištěním nezatížených oblastí. Dobré je poradit se s výživovým poradcem, který přípravek či kombinace je pro Vás nejvhodnější a čím začít. Správná diagnostika zvyšuje účinek celé kůry.
DETOXIKAČNÍ NÁPLASTI A ZÁBALY - staletími prověřené metody. Zábaly se nejčastěji dělají z mořských řas nebo jílu. Detoxikační náplasti (spíše polštářky) jsou hitem poslední doby. Osobně jsem vyzkoušel několikatýdenní kůru a vřele doporučuji. Princip osmózy a reflexní body a plosky na chodidlech opravdu fungují. Zaznamenal jsem lepší regeneraci, spánek, snížení doby spánku a zejména velmi pozitivní naladění a optimismus. Dle mého názoru jde o nejméně násilnou metodu, vhodnou i pro děti. Doba potřebná k detoxikaci je individuální, doporučuji však alespoň měsíc. Kuřáci, pacienti po lékařských zákrocích či chemoterapii potřebují minimálně dvojnásobnou dobu. Výsledek však za to stojí.
Přeji optimistickou jarní náladu.
Zaměření:
Tradiční čínská medicína (akupunktura, fytoterapie, výživa, masáže, cvičení)
Kontakt:
www.apnea4life.com
Web: www.korenyzdravi.cz
Telefon: 737 678 782