Jste zde


Dýchám, dýcháš, dýcháme…?
Radim Jakeš

Dýchám, dýcháš, dýcháme…?

Na počátku našeho života byl nádech. Náš čas, vyměřený tady na Zemi, bude ukončen posledním výdechem. Ale co mezi tím? Mezitím žijeme a dýcháme. Ale jak?

 

Většina lidí dýchat neumí. Výjimku tvoří zpěváci, plavci, někteří jógíni a sportovci. Nejhorší je situace u dětí, kromě těch nejmenší, kteří dýchají spontánně a správně.

Dýchání je opravdu to nejdůležitější, co máme. Špatné dýchání znamená nedokonalé spalování a nevyužití živin z jídla, únavu, špatnou koncentraci, bolest hlavy, hromadění toxických látek v těle atd. Na druhou stranu kvalitní dýchání prokazatelně prodlužuje život a zejména zlepšuje jeho kvalitu. Dle indické jógy dostaneme do vínku určitý počet nádechů a výdechů.

Jedna věc je známá tisíce let - je vhodné dýchat pouze nosem. Vydechovaný vzduch předehřívá nosní skořepu. To je důležité zejména v zimě, kdy mrazivý vzduch může spálit nosní sliznici, která se tak stane zranitelnou. V létě zase rychleji vysychá. Rýma pak na sebe nedá dlouho čekat. Také si udržíte nos průchodný, díky obousměrnému proudění.

Dýchání je komplexní proces, probíhající automaticky, bez našeho vědomí. Ale stejně tak můžeme vědomě dýchání ovlivňovat.

Řekněme si pár pravidel, jaký má dech být:

1. ANALÝZA: Vzduch bychom měli ochutnávat, stejně jako zvířata. Jen tak můžeme přijmout více volných záporně nabitých iontů ve vzduchu přítomných.

2. HLOUBKA: Nádech by měl být hluboký, ve snaze zaplnit plíce co nejvíce vzduchem, avšak bez zbytečného křečovitého nafukování.

3. DÉLKA: Nádech i výdech by měly být co nejdelší. K tomu je třeba se dopracovat postupně, délka by neměla být vynucená.

4. RYTMUS: poměr délky nádechu a výdechu by měl být 1 : 2. Jen tak umožníme „strávení“ kyslíku, namísto jeho vyplýtvání rychlým výdechem.

5. NENÁSILNOST: Vše musí být prováděno uvolněně, bez většího úsilí.

6. ZÁDRŽ: Po zvládnutí předchozích bodů lze zařadit krátkou zádrž dechu, zejména po nádechu. Opět tak zvýšíme využití kyslíku plícemi.

Toto jednoduché šestero se dá naučit za jeden víkend strávený v přírodě. Krásně ho nacvičíme při chůzi, kdy si můžeme počítat. Je to taková meditace v chůzi.

Dalšího zlepšení lze dosáhnout strečinkem - protažením svalů hrudníku, horní části zad a břicha. Zejména to jsou šikmé svaly břicha, které nám dovedou blokovat rozepnutí volných žeber a tím i brániční dýchání. Stejně tak lze protáhnout i BRÁNICI - hlavní dýchací sval.

Přeji klidný dech!




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
5
Average: 5 (1 vote)

Radim Jakeš

Zaměření:

Tradiční čínská medicína (akupunktura, fytoterapie, výživa, masáže, cvičení)

Kontakt:

www.apnea4life.com

Web: www.korenyzdravi.cz

Telefon: 737 678 782



Další články autora
více