Představte si, že jste psychoterapeut a přijde se k vám léčit ďábel. Nebo Bůh. Tak s tím prvním se potkáte v prvním dílu knihy Hanse Ratha, s ďáblem pak v druhém. O obou knihách se dá říci, že mají společný svěží styl, čtivost a hluboké myšlenky, které jsou podány v kontextech lehkých, vtipných a tím vejdou pod kůži. A tím jsou víc prakticky realizovatelné a pochopitelné, než kdyby vám je řekl buddhistický mnich v bezpečí své svatyně.
A na to asi autor vsadil. A Bůh pravil, musíme si promluvit....
Nedá se nic dělat, v roli psychoterapeuta se stáváte na jednu stranu o to odmítavější takovému podivnému nápadu, na druhou stranu o to více přístupní a ve skrytých chvilkách i dumaví nad tím, jestli na tom něco není.
Oj, jak toto mne na obou knihách bavilo!
Právě ty chvíle, kdy Jakob Jakobi pochybovala tím k sobě pouštěl pravdu!
Není život taky o tom?
Možná i to je druhé eso, na které vsadil sám autor. Na ten pocit, že k pravdě se dostáváme ve chvíli, kdy pohybujeme sem tam o sobě samotných, ale hlavně o životě a světě kolem sebe. Kdy se na něco podíváme jinak a naše dosavadní přesvědčení a jistoty se pootřesou v základech, tu více, tu méně...
a ejhle... je tu ten příběh, který vlastně se mohl úplně klidně stát.
A s tím jsem obě knihy zavřela. S příjemným, hřejivým pocitem, že je to sice beletrie plná duchovního moudra, ale pořád mi bude někde vzadu hlodat pochybnost, že tohle se klidně mohlo opravdu v tom zasněženém předvánočním a vánočním Berlíně stát...
O autorovi:
Hans Rath se narodil ve Straelenu v Severním Porýní. Obyvatelé tohoto regionu se živí zemědělstvím a zahradničením. Kdo se nehodí ani na jedno, musí na gymnázium. Po maturitě studoval filozofii, germanistiku a psychologii v Bonn. Pracoval jako čerpadlář, stavební dělník, jevištní technik, divadelní kritik a taky analyzoval divadelní scénáře. No a nakonec skončil ve středním managementu, odkud si řekl, že toho má dost. A tak žije a pracuje v Berlíně jako autor na volné noze.
Vydalo nakladatelství Anch-Books, 2015,2016, www.anch-books.eu