Jste zde


Léčba dětí Tradiční Čínskou Medicínou III. – akutní infekce, nachlazení, kašel
Petr Khür

Na úvod mi dovolte malé rozlišení dvou základních akutních stavů. Z pohledu TČM je infekce (chřipka, angína, viróza) atak vnějšího tepla, zatímco nachlazení je atak vnějšího chladu. Proto se při léčbě používají různé druhy bylinných směsí a v průběhu léčby je možnost i jejich střídání. Pochopitelně podle příznaků vývoje nemoci.

 

Wei čchi je obranná energie organismu kolující v podkoží. Napadení z vnějšku může způsobit její zablokování. Probíhá boj mezi touto energií a škodlivinou. Nemocný může pociťovat chlad, mírnou zimnici a zároveň bolest hrdla, třesavku, horečku, případně se může přidat otok hrdla či mandlí.
Byliny obsažené ve směsích na uvedený stav jsou chladné povahy. Není vhodné je užívat dlouhodobě, ani jako prevenci. Za dlouhodobé užívání považuji dobu delší tří týdnů. Z mé praxe mohu potvrdit, že při včasném nasazení nemoc ustoupí do tří dnů.

Pokud vnější škodlivina postoupí dále do těla, odeznívá pocit chladu a vystřídá ho pocit horka. Může se přidat teplota, kašel, dušnost, hlen, pocení, žízeň. V tuto chvíli použijeme směsi bylin, které vylučují škodlivinu, otevírají povrch a obnovují funkce plic.
Tyto směsi se užívají i několik týdnů. Tedy i v případě, že akutní stav odezněl, aby řádně rozpustily hlen a pročistily horkost.

Současné použití bylinných směsí a chemických léků, například antibiotik je v těchto případech možné.

I když nepoužijete bylinné směsi při léčbě akutního stavu, musím jednoznačně doporučit jejich použití po jeho odeznění. Organismus je třeba očistit od zbytkových škodlivin. Pokud toto neučiníme, mohou po určité době vzniknout potíže typu zvětšené mandle a podobně. Viz článek o mandlích a jejich léčbě.

autor: Petr Khür, www.khur.cz
zdroj: praxe, semináře TČM




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
5
Average: 5 (1 vote)

Petr Khür

Zaměření:

Praktik Tradiční Čínské Medicíny.

Kontakt:

tcm@khur.cz

Web: www.khur.cz

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více