Jste zde


Afrodiziaka: španělské mušky, kolibřík a čaj
Jaroslav Demeter Ptáček

Býčí varlata, hedvábníček, parohy, rorýs, křepelka, fugu, ježík, mořský koník, ústřice, tygří kosti, vorvaň, ještěrky, nosorožec. To je jen krátký seznam afrodiziak. Naši předkové (ale i někteří dnešní šamani, léčitelé a šarlatáni) považují některé tyto produkty za lék, který zvyšuje potenci, sexuchtivost, přitažlivost, krásu, dlouhou výdrž při souloži a tak podobně. Dokonce v některých kulturách se používalo lidské maso jako afrodiziakum. Byl by omyl si myslet, že tyto praktiky jsou doménou lidojedů a kmenů z pralesů, protože i na našem kontinentě se často užívalo k těmto účelů lidské maso a také prášek z mumie. Mumie se nepoužívala jen jako afrodiziakum, ale též jako lék proti bolesti v krku, zánětu kloubů, bolestem srdce, bolestem hlavy etc /dle textů Joachima Sruppeho z roku 1574/.

Fungují tyto staré "recepty" a "léky"? Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že jsem použil uvozovky - z toho se nechá pochopitelně i vytušit odpověď na tuto otázku.

LYTTA VESICATORIA

Lytta vesicatoria je tvor, který byl používán ve středověku jako součást mnoha "léků" - v sušené podobě a rozdrcen na prášek. A kdo se schovává za tímto latinským názvem? Brouk. Ano, celkem esteticky odpudivá zelená až hnědá bytost z říše hmyzu: puchýřník neboli Cantharis /kanthaida/ neboli Blister Beetle neboli "španělská muška" - ono afrodiziakum známé z mnoha románů, pověr a mýtů.

ŠPANĚLSKÉ MUŠKY - JED?

V mnoha obchodech se "Španělské mušky" prodávají. Jejich pravost poznáte jednoduše: po jejich použití pravděpodobně zemřete. Pravé španělské mušky (puchýřníci) totiž obsahují látku kantharidin. Kantharidin je látka bez zápachu a bez barvy.

Po požití tohoto jedu začne člověka pálit v ústech a v krku. Následuje prudký průjem, ochrnutí močového aparátu a u mužů bolestivé překrvení penisu. Z tohoto překrvení možná pramení celá tato afrodiziakální pověra. Kantharidin byl součástí jedu aqua tofana. Tento jed prý používali Medicejští k odstraňování svých odpůrců.

ŠPANĚLSKÉ MUŠKY - LÉK?

Kantharidin se prý používal i jako lék pro snižující bolest - analgetikum. Některé zdroje uvádějí, že byl též používán vnitřně jako diuretikum - látka působící zvýšené vylučování moči (což je záhadou, protože některé zdroje uvádějí opak - viz odstavec výše). Kantharidin totiž způsobuje podráždění urogenitálního traktu. To znamená, že následuje zánět a bolestivé otoky v oblasti genitálií.

Zevně se prý užíval při neuralgické bolesti, což je také tak trochu záhadou, protože kantharidin způsobuje při styku s kůží většinou její silné podráždění. A stejně tak způsobuje i silné podráždění sliznic.

KOLIBŘÍK

Trochilidae; Colibri; Hummingbird; etc

Kdo by neznal nejmenšího a nejlehčího ptáčka - kolibříka. Na světě žije asi přes 300 druhů tohoto létavého skvostu. I tento hezký ptáček z řádu svišťounů byl používán jako afrodiziakum a to hlavně v oblasti Jižní a Střední Ameriky. Kolibřík byl v mnoha tradicích považován za svatého ptáka. Aztékové ho považovali za symbol slunce. Podle jedné indiánské legendy nechával bůh slunce znovuzrozovat padlé bojovníky v podobě kolibříků. V některých mýtech Máyů se traduje to, že bůh se zjevuje převtělen za kolibříka. Těchto ptáčků se používalo i při některých indiánských rituálech - při rituálech ve kterých šlo převážně o lásku a sex.

Jako afrodiziaka se používalo tělíčko kolibříka, které se nechalo usušit na slunci a pak se rozdrtilo na prášek. Z dnešního pohledu je to velice nechutné a hlavně zbytečné, protože neexistují žádné výzkumy, které by potvrdily, že tělo kolibříka obsahuje nějaké látky, které mají afrodiziakální účinek.

ČAJOVNÍK

Camellia chinensis; Thea sinensis; Tchu Čcha; etc

Asi se divíte, proč v článku o afrodiziakách, zmiňuji i čajovník. Odpověď je jednoduchá: protože čaj je mnohem větší afrodiziakum než puchýřník a kolibřík.

Z čajovníku se většinou používá list - buď v sušené podobě (zelené čaje) a nebo v sušené a fermentované podobě (černé čaje) a nebo v sušené a polofermentované podobě (oolong, oulong). Čaj se používá i v léčitelství a v čínské medicíně, protože posiluje imunitu, povzbuzuje látkovou výměnu. Má však i svá negativa e.c. obsahuje kofein stejně jako káva, takže zvyšuje tlak. Ovšem káva povzbuzuje krátce po jejím požití a nemá dlouhodobého účinku, ale čaj povzbuzuje až déle po jeho požití, ale tento jeho efekt přetrvává po mnohem delší dobu. Čajovník obsahuje asi 0,9 - 5 procent kofeinu, 0,05 procent theobrominu, přibližně 0,03 procent theofilinu, tanin, polyfenol, silice etc.

V lidové magii se čaj nepoužíval jen jako afrodiziakum, ale též se z jeho lístků věštilo. Tento zvyk je patrně z Anglie ze šestnáctého století. Krom toho se čaj používá i v lidové magii peněz a v rituálech, jejiž účelem je "přičarovat" bohatství.

Čaj se řadí sice mezi afrodiziaka, ale ne pro jeho dokázané afrodiziakální účinky, ale spíš proto, že povzbuzuje a zvyšuje výkon. Možná, že afrodiziální efekt má i to, že čaj většinou pijeme delší dobu, většinou v klidu a tím navozujeme patřičnou atmosféru.

Použitá literatura

Alberts et Mullen, Přírodní afrodiziaka /Svojtka 2004/;
Michael Fokt, Strategie přežití /magazín Koktejl č.12, 2003/;
Scott Cunningham, Čarodějnictví v kuchyni /Mladá Fronta 2005/


Uvedeno ve spolupráci se serverem www.putnici.sk