Pravidelné bolesti hlavy, pokles koncentrace, únava, stavy rozladění, dlouhodobě "černá nálada", to všechno mohou být nepřímé důsledky špatné práce tlustého střeva. Jedná se totiž o známky autointoxikace, tedy otravy, která se tiše šíří z tohoto orgánu, pokud již není schopen dostatečně efektivně vyměšovat jedovaté látky.
Nežijeme v dokonale čistém prostředí. Obklopují nás mnohé škodlivé látky, které, i když se pokoušíme žít zdravě, denně přijímáme ze vzduchu, vody, potravy. A naše tělo je musí v co nejširší míře rozeznat a opět vyloučit. Asi si to neuvědomujete, ale hlavní zátěž v tomto směru spočívá na zažívacím traktu, kam se dostávají všechny pevné a kapalné součásti potravy. Ten je několikrát denně zatěžován (u většiny z nás přetěžován) příjmem jídel různé kvality. Přitom musí neustále plnit své hlavní funkce, zejména rozklad stravy na zužitkovatelné živiny, jejich vstřebávání a pravidelné vyměšování toho, co nelze upotřebit.
Ovšem trvale přetěžované zažívací ústrojí ztrácí svoji výkonnost. A následky?
Zpomalená práce střeva znamená delší setrvání rozkládající se potravy v těle. Je-li v ní obsaženo větší množství bílkovin, dochází k jejich hnití a s tím spojené tvorbě hnilobných jedů. To způsobuje tvorbu plynů, pocit plnosti, tlak na bránici a přes ni i na srdce, záněty sliznice v tenkém i tlustém střevě a vstřebávání jedovatých produktů rozkladu.
Postupně dochází k autointoxikaci. Hnilobné bakterie vytlačují zdravou flóru střeva, ve stále větší míře se tvoří bakteriální jedy, proti kterým se oslabený imunitní systém ve střevní stěně už nedokáže bránit. Škodlivé látky pronikají přes tuto bariéru do krevního a lymfatického řečiště.
Toxiny se usazují v cévách, což bolí. Při bolestech hlavy nás totiž nebolí mozek, ale hlavně cévy. Ty mají nervová zakončení pro čití bolesti.
Zanášejí se i další orgány, které mají na starosti detoxikaci organismu: plíce, ledviny, játra a kůže. Ledviny a játra o sobě dávají vědět oklikou, ale špatný stav kůže můžeme vidět na vlastní oči. Samootrava však může mít i důsledky, jejichž původ jsme zvyklí hledat spíš v psychických podnětech z okolí: sníženou schopnost koncentrace, agresivitu nebo nevysvětlitelné stavy strachu.
A pomoc? Žádné léky! Naopak postupná očista organismu. Přičemž je třeba začít u střeva, bez očištění a ozdravení tohoto orgánu není možné vyčistit zbytek těla. Nejúčinnější terapií se tu v poslední době ukazuje tzv. colonhydroterapie, která nabízí opravdu důkladné propláchnutí celého tlustého střeva. Odstranění letitých nánosů ztvrdlých zbytků potravy ze střevních klků je tou nejlepší cestou k léčbě střevní sliznice, obnově zdravé střevní mikroflóry a posílení imunitního systému.
Colonhydroterapii najdete v centru Cherubín - Andělské lázně, Školská 36, Praha 1, tel.: 222 230 045, 603 969 170, e-mail: cherubin@quick.cz