Čím dál častější problém, o němž je však tak trapné hovořit: zácpa. Podle definice jde o obtížný nebo nečastý průchod fekálií, který je spojován s přítomností suché, zatvrdlé stolice. Jak k něčemu takovému dojde? Jaké jsou následky? A jak jim předejít?
Jak se dopracujeme k zácpě? Vinou léta trvajícího špatného stravování a nedostatku pohybu se střevo přestává normálně pohybovat. Zbytky potravy, inkrustace v přirozených kapsách střeva zabraňují správné peristaltice (rytmickému "červovitému" pohybu, kterým je posunován střevní obsah).
Následky chronické zácpy mohou vést až k otravě
Sliznice tlustého střeva vstřebává z fekálií vodu, díky čemuž se za normálních okolností vytváří pevná stolice - zahuštěný odpad. Pokud se však zpomalí, nebo dokonce zastaví transport obsahu střeva, je stolice vysušena více, než je třeba a koncentrované fekálie se všemi obsaženými toxiny mohou dlouhodobě působit na střevní stěnu. Dochází tak k jejímu poškození a zároveň se skrze ni protlačují do krve bakterie a jejich toxiny, sliznice absorbuje nebezpečné látky, které by byly jinak z těla vyloučeny. Zácpa tak může vést ke střevní intoxikaci, která je druhem otravy krve. Tlusté střevo je totiž nejbohatším zdrojem bakteriálního znečištění pro celý lidský organismus. Když jedovaté substance, pocházející z bakteriálního rozkladu bílkovin, projdou do lymfatického nebo krevního řečiště, jsou transportovány do jater. V době zácpy je hladina těchto jedů v těle tak vysoká, že je játra nedokáží všechny odfiltrovat. Úkol detoxikace přechází na další orgán, ledviny. Ty však nedokáží zneškodňovat, nebo odstraňovat nebezpečné látky tak dobře, jako játra. Znamená to, že tělem obíhají jedy, které poškozují buňky všech orgánů.
Zácpa působí i na srdce
Výrazným problémem při zácpě je přepínání střeva v době vyměšování. Mnoho lidí prodělalo srdeční zástavu v důsledku námahy při snaze podpořit pohyb střev. Pokud souboj se zácpou trvá dlouhodobě, zvyšuje se krevní tlak, srdeční frekvence a dušnost.
Projímadla nejsou řešením
Naopak problém zácpy zhoršují, protože snižují vylučovací schopnost střeva. Navíc je ústní podávání laxativ nejméně vhodné, protože ovlivňuje i velice důležité procesy trávení, které probíhají v žaludku a tenkém střevu.
Zatím nejlepší výsledky má nová metoda - colonhydroterapie
Jde o bezpečné a šetrné pročištění celého tlustého střeva střídavě teplou a studenou vodou, které dokáže vymýt i letité zatvrdlé usazeniny, bránící normální práci střeva. Zároveň působí opakované plnění střeva teplou vodou a následné vyprazdňování jako rovnoměrný trénink svalů. Střevo se tak učí opět se čistit vlastní silou.
Více o této metodě: Cherubín - Andělské lázně, Školská 36, Praha 1, tel.: 222 230 045, 603 969 170, e-mail: cherubin@quick.cz