Jste zde


Čaj a jenom čaj...
Iva Hédlová

Je v kurzu a má úžasné účinky. Čaj není pouze požitkem pro smysly. Pokud se vám podaří proniknout do jeho tajemství, narazíte na netušené síly, jichž budeme moci využít ve svůj prospěch. Vytříbené kombinace účinných látek dávají čaji jeho sílu, vám zase zdravé a hezké tělo.

 

Čaj vás zahřeje zevnitř, zároveň vám umožní zapomenout na čas a uvolní vás. Ale dokáže toho ještě mnohem víc.


Čaje obsahují mnoho látek, které mají léčebnou hodnotu. Patří mezi ně např. éterické oleje, třísloviny a mnoho bioaktivních substancí. Tyto účinné látky se nacházejí v každém čaji ve speciálním přírodním složení, každý z nich působí svou zvláštní silou. Proto mnohé čaje mají sice některé účinky shodné, ale každý druh je také zároveň unikátní. Pokud pravidelně pijete čaj, pomáhá vá k tomu, abyste zůstali zdraví. Čaj mimo jiné posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá tělu zbavovat se jedů, povzbuzuje látkovou výměnu, zahání nežádoucí malátnost a ospalost a postará se vám také o růžovou, napjatou kůži. A to jsme jmenovali jen několik jeho předností.


Čaj - ale jaký?


Existuje nekonečné množství druhů čaje, rozhodování je tedy těžké. Nejdříve ale začneme tím, co pro správném vaření čaje potřebujeme.


Konvice na vodu - vodu na čaj vařte raději v konvici - je to stylovější. I když v elektrické varné konvici je zase vaření rychlejší. Pokud chcete zůstat věrni starým tradicím, používejte konvici ze staré ušlechtilé oceli. Hliník přenáší do vody rakovinotvorné látky, takže se mu raději obloukem vyhněte.


Ne každý materiál je vhodný.Čaj se nejlépe cítí v keramice, v porcelánu a ve skle. Ani litinové konvice nejsou špatné, zevnitř ovšem musejí být vždy emailované. Používejte konvičku vždy jen opravdu na přípravu čaje. Jakmile v ní jednou uvaříte kávu, jemné čajové aroma už nebude mít šanci se prosadit. Prostředky na mytí a čištění nádobí představují pro konvici hotovou pohromu. Proto ji vždy vyplachujte pouze horkou vodou. Vůbec nevadí, když v ní zůstane povlak, čaj si aspoň podrží svou charakteristickou chuť.


Šálek na čaj- čaj se nejlépe pije ze šálků z tenkého porcelánu se širokým hrdlem. Čajové aroma se tu může rozvinout optimálním způsobem. Špatné však nejsou ani o něco stabilnější šálky z keramiky nebo z kameniny. Napodobte Japonce a Číňany. Tam se čaj dodnes tradičně pije ze šálků bez oušek. Naše západní čajové šálky strčí ty menší asijské do kapsy - aspoň co se objemu týče. Místo tradičních 100 ml jsou schopny pojmout téměř dvojnásobek. Pokud budete potřebovat přesný počet šálků, odpočítejte si odpovídající množství vody a čaje.


Voda - tvrdá voda s velkým množstvím vápníku ubírá čaji na barvě a chuti. Tvrdou vodu byste měli nejdříve odvápnit za pomocí speciálního filtru. Jinou možností je používat pramenitou nebo slabou minerální vodu. Vodu vařte vždy čerstvou. Nikdy ji neberte teplou z bojleru. Není dobrá !


Čajový nálev - každý čaj má svoje zvláštnosti a je třeba ho vychutnat trochu jinak.


Vajíčka na čaj - zdá se být praktické, ale vždy tomu tak není. Čaj může nabobtnat a ucpat malé otvory. Výměna mezi vodou a obsaženými látkami pak nemůže probíhat optimálním způsobem. Čajová sítka jsou lepší. Jemným kovovým pletivem může čaj lépe pronikat a předávat obsažené látky do vody. Existují i sítka z bambusu, která ovšem ovlivňují výslednou chuť čaje. Čajové filtry z papíru nebo ze síťoviny umožňují čaji, aby dobře nakypěl a předával obsažené látky. Skutečnost, že se takové sítko obarví, by vás neměla zneklidňovat, papír můžete nechat kompostovat. Nejlepší je dát čajové lístky volně do konvice, přelít horkou vodu a čaj posléze přelít do další, předem nahřáté konvice.





Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843



Další články autora
více