Ze smetánky si můžete nachystat léčivý čaj, připravit si odvar na čištění krve nebo si pochutnat na salátu.
Mnoho z nás pociťuje únavu. Cítíme se malátní, vyčerpaní, práce nám jde pomalu a nejraději bychom zalezli do postele. Zkuste místo toho ale s únavou bojovat. Jak? Nejlépe přírodními prostředky-bylinkami:
Smetánka lékařská
Pampeliška, kačinec, lupen pampeliškový, mlíčí, pleška, zub lví... Roste na lukách, paloucích, zahradách i jinde. Kvete u nás od jara přes celé léto. Je vysoká 5-40 cm s přízemní růžicí kracovitých listů a zářivě žlutými květními úbory na dutých stvolech. Plody jsou bílé ochmýřené nažky. Sbíráme kořen před rozkvětem rostliny (březen-duben), listy (květen-září), nať s kořenem (březen-duben).
Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Její účinek se příznivě projevuje při zánětech močových cest a ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči, při žaludečních poruchách zlepšuje chuť k jídlu a příznivě ovlivňuje činnost jater a ledvin. Rostlina je celá prostoupená mléčnicemi, které při utržení roní bílou hořkou šťávu. Kromě užití v léčitelství má smetánka důležité místo v jídelníčku, neboť se z mladých listů - zvlášť bohatých na vitamín C- připravují různé pokrmy, zvláště pak saláty.
Čaj
2 lžičky drobně řezaného sušeného kořene na 1/4 l vody. Necháme přejít varem, pak necháme 15 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme vlažný, 2 šálky denně při zánětu ledvin, ledvinových kaméncích, při onemocnění jater a sleziny, při zvýšené kyselosti žaludku, pálení žáhy, při zácpě a při nechutenství.
Odvar na pročištění krve
4 lžíce smetánky (kořen), čekanky (kořen), pýru (oddenek) a 1 lžíce fenyklu. 2 lžičky směsi na 1/4 l vody. 15 minut povaříme, necháme stát do vychladnutí a užíváme 2 šálky denně.
Salát
Mladé listy smetánky nakrájíme nadrobno, přidáme trochu mladé pokrájené cibule, špetku soli, cukru, trochu octa a oleje a dolijeme vodou. Pampeliškový salát je výborným prostředkem proti únavě a na pročištění organismu.