Nedostatek tekutin je jedním z nejběžnějších rysů stáří, a přestože jde o málo publikovanou skutečnost, chronická dehydratace je jednou z hlavních příčin stárnutí, které se dá předejít. Některé autority v oboru dokonce prohlašují dehydrataci za jednu z hlavních příčin smrti v pokročilém věku. Bezesporu je to faktor způsobující mnoho problémů.
Když obsah tělesných tekutin poklesne pod určitou úroveň, tělo se dostává do toxického stavu. Je narušena životně důležitá elektrolytická rovnováha a následně i chemická rovnováha v mozku.
Je pravděpodobné, že za takového stavu nastoupí vážné komplikace, a to jakéhokoli druhu - počínaje selháním ledvin či srdeční příhodou přes výpadky paměti, pomatenost a letargii až po plnou stařeckou demenci.
Když se člověk stane méně bdělý a začne zapomínat na doplňování tekutin, začíná začarovaný kruh.
Na trhu není jen stolní voda, ale celá řada nápojů. Konzumace komerčních nápojů by měla být přínosem, vymožeností moderní doby umožňující používat špičkové technologie. Místo toho se mnohdy může stát zdravotním problémem!
Na trh se totiž dostávají nápoje, jejichž atraktivita je zvyšována obohacováním o celou řadu chemikálií včetně solí (fosforečnany a uhličitany).
Prakticky všechny "limonády" jsou barveny, ochucovány, stabilizovány a chemicky konzervovány, přičemž "vynikají" značným obsahem jednoduchých cukrů, z nichž mnohdy převládá obyčejný řepný cukr. V relativně lepším případě jsou slazeny různými umělými sladidly nebo kombinují umělé sladidlo s cukrem. Některé speciální nápoje jsou obohacovány tonizujícími látkami, především kofeinem. Negativní působení některých z uvedených složek na zdraví již bylo prokázáno, přesto výroba nebyla zastavena. Je sice otázka, zda největším problémem limonád je vysoký obsah cukru, nicméně obvyklá koncentrace, která je běžně asi 10 g na 100 ml, mění charakter působení nápoje na organizmus v tom smyslu, že:
a) vysoká koncentrace cukru zvyšuje "hustotu" nápoje a tím zpomaluje vstřebání přijaté tekutiny ze žaludku, může dokonce dojít k "nasátí" tekutiny z krve do žaludku (vzniká pocit, že "máte v břiše žáby"), nadbytek tekutiny se potom dostane do střeva a může způsobit průjem;
b) místo aby se tekutina do krve dostala, je z ní "odsáta", a tak se ještě víc prohlubuje nedostatek vody ve tkáních a krvi a zvyšuje se pocit žízně;
c) když vypijete v průběhu krátké doby 1 litr limonády, v níž je obsaženo celkem 100-120 g cukru, je to doslova test snášenlivosti cukru, používaný k vyšetření, zda nejste diabetička (kromě toho i relativně zdraví staří lidé nesnášejí takovéto množství cukru!).