Jste zde


Jak správně připravovat čaj - čínský čajový obřad Kung-fu
Sofie Danae


    Kung-fu znamená "um a praxe" neboli "čas a problémy" a taky "trpělivé úsilí". Nevztahuje se pouze na bojová umění, ale na lidské vlastnosti, které by měl každý ovládat. Vzhledem ke zvláštnímu postupu při zpracování černého čaje, nazvali Číňané tyto druhy slovem kung-fu. Stejně jako samotný šálek na čaj, také čínský čajový obřad kung-fu pochází z doby dynastie Ming a je tedy nejméně pět tisíc let starý. Milovníci druhu oolong na jihu Číny zdokonalili tento způsob a vymysleli, jak připravit neuvěřitelně dobrý čaj. Toto umění přináší mnoho požitku a je navíc o poznání levnější než jiné postupy. S trochou praxe při užívání ji-singského nádobí připravíte takový čaj kung-fu, nad nímž budou vaši přátelé žasnout. A bude vážně skvělý.

    Usaďte se u stolu a připravte si pomůcky tak, aby konvice byla napravo (jste-li pravák) a ostatní věci s ubrouskem nalevo. Na tác před sebe dejte mísu, konvičku a malé šálky (každý host má svůj podšálek). Konvici postavte do mísy. Prvním krokem je očištění a zahřátí náčiní. Horkou vodu nalijte do konvice, pak do šálků a vše vyprázdněte do džbánku. Šálky můžeme uchopit bambusovou "pinzetou" nebo opatrně prsty.

    Nechte hosty, aby si prohlédli suché lístky, které jste vybrali, předtím, než nalijete do konvice z poloviny až ze dvou třetin vodu. Při dalším kroku nasypte lístky na malý podšálek a bambusovou tyčkou je opatrně přesuňte do konvice. Nespěchejte. Vaše pohyby musejí být pomalé a ladné, jen tak je obřad tím, čím má být.

    "Spařte lístky" dolitím vařící vody a tu ihned slijte do mísy (nebo do podobné nádoby). Oběma rukama uchopte konvici v ubrousku a nechte ji otevřenou, aby všichni mohli vdechnout příjemné aroma čaje.

    Nyní znovu naplňte konvici tak, aby voda zalila všechny lístky. Přikryjte ji a zbytek horké vody nalijte přímo na konvici, stojící ve vhodné nádobě, aby byla správně nahřátá. Vzhledem k velké dávce čaje se louhování nepočítá na minuty, ale na vteřiny. Až pětkrát zhluboka vydechnete, bude čaj hotov. Uchopte konvici oběma rukama a krouživými pohyby ji nechte nad nádobou odkapat, aby nestékala, až budete míchat čaj. Buďte trpěliví, nebojte se, že to "děláte špatně". Brzy to pro vás bude zcela přirozené.

    Slijte nápoj do džbánu a naplňte šálky. Když budete lít čaj přímo do šálků, vyrovnejte si je, do poloviny je jeden po druhém naplňte a pak zase v opačném pořadí dolijte. Tak bude ve všech stejně silný nápoj.

    Šálky můžete postavit na podšálek před každého hosta, nebo si je mohou brát z odkapávací misky. Když host dostane čaj, měl by jemně ťuknout jedním nebo dvěma prsty na stůl na znamení díků. Čínské gesto hostitele jsou ruce obrácené dlaněmi vzhůru, což znamená "ochutnejte, prosím". Zdvořilostní fráze jsou zbytečné.

    Čaj, připravený ve stylu kung-fu, je dost hustý a má tak výrazné aroma a chuť, že se musí pomalu usrkávat. Příchuť dobrého oolongu budete cítit ještě velice dlouho.

    S přípravou dalších a dalších šálků se mírně prodlužuje i dob louhování. Kvalitní oolong se dá pít i po pěti nebo šesti nálevech a až poté začne chuť ustupovat. Po každém louhování získáte nápoj, který se bude od tohoto předchozího mírně lišit, ale bude stále výborný. Číňané říkají, že první nálev je nejvyzrálejší, druhý nejsilnější a třetí nejsladší.

    Čajovým ubrouskem se utřou kapky a zbytky čaje se vylijí do mísy. To se provádí před každým louhováním a na konci obřadu. Pak se zahnutým bambusem vyndají čajové lístky z konvice a šálky se vyprázdní. Jen je vypláchněte, nikdy je nemyjte. Tento porézní materiál absorbuje chuť pokaždé, když se použije. Z tohoto důvodu by se měly ju-singské konvice zasvětit pouze jednomu druhu čaje. Pokud ve stylu kung-fu připravujete jasmínový čaj nebo druh Pu-Er, nepoužívejte stejnou konvici na oolong!