Jste zde


Jmelí, zdobí i léčí zároveň
Jana Staňková


    Jmelí patří k vánočních svátků, zdobí váš byt, ale může pomoci také při léčbě mnoha nemocí.

    Málokdo si umí představit vánoční svátky bez hezky upravené kytičky jmelí. Zdobí váš byt, ať už je zavěšená ke stropu, na okně, pod lustrem. Pokud jmelí dáváme do váze, nezapomeňte, že pouze na sucho, bez vody. Jmelí můžeme koupit pozlacené, nebo jen zelené s bílými kuličky bobulí. Takové jmelí můžeme dozdobit červenou nebo zlatavou stuhou.Jdeme-li o vánočních svátcích na návštěvu, vezmeme jednu kytičku jmelí také hostitelům, protože přináší obdarovaným nejenom spokojenost, ale i chrání před nemocemi.

    Z bobulí jmelí se dodnes připravuje lep na mouchy a v zimě jsou oblíbenou pochoutkou pro ptáky. Díky ptákům se jmelí také rozmnožuje. Jmelí roste v korunách listnatých a jehličnatých stromů a vyskytuje se od nížin až do podhůří.

    Výtažky z jmelí se používají s jinými rostlinnými extrakty v krémech a emulzích, prospívají podrážděné kůži, kterou zklidňují a dezinfikují.Také jsou obsaženy v některých šampónech, protože omezují tvorbu lupů. Jmelí se užívá při všech poruchách srdce- bušení, rychlý tep. Má zázračný močopudný účinek, mírní menstruační těžkosti, krvácení v šestinedělí a při porodu. Preventivně působí proti mozkové mrtvici.

    Na neplodnost ženy se užívá 20kapek čerstvé šťávy přidané do vody, která se pije ráno nalačno půl hodiny před snídaní a pak i večer před spaním. Pozor ale na užívání jmelí ve větším množství, to by mohlo být zdraví nebezpečné. Sběr jmelí z rostoucích stromů je pracné a také i náročné na vybavení- provazy, žebříky, apod. Sbírá se odlistěná nať s větvičkami do síly 5 mm. Nejlépe se suší zavěšené ve volných svazcích.



Uvedeno ve spolupráci se serverem Victorie.cz