Jste zde


Léčivé bylinky - Jahodník obecný (Fragaria vesca L.)
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis
Asi 20 cm vysoká vytrvalá bylina s větveným oddenkem, s přízemní listovou růžicí, s plazivými kořenujícími výhonky a přímou lodyhou. Listy, dlouze řapíkaté a opatřené palisty, jsou trojčetné, pilovitě zubaté a chloupkaté. Květy, stojící na dlouhých stopkách, jsou pravidelné, pětičetné, s bílými okrouhle vejčitými korunními plátky. Lůžko květní po odkvetení zdužnatí v podlouhlý až 2 cm dlouhý, sladký, červený plod -jahodu. Na masitém lůžku sedí drobné pecičkovité nažky. Kvete od června do září.

Výskyt
Je rozšířena v Evropě a v Asii; u nás roste hojně na pasekách a lesních křovinatých stráních, v příkopech a na hrázích od nížiny do horského pásma.

Užívaná část
List

Sběr a úprava
List se sbírá v době květu rostliny (od května do září) a suší se ve stínu nebo umělou teplotou nepřevyšující 45 °. Listy pěstovaných druhů nesbíráme.

Účinné látky a působení
Obsahuje hlavně třísloviny a malé množství silice s citrónově vonnou složkou, kyselinu jablečnou a salicylovou, něco slizu, stopy alkaloidů, šťáva z plodů vitamín C, soli železa a vápníku, sorbit, kyselinu parasorbinovou, silice a cukry. Působí mírně svíravě a protizánětlivě. Je sílícím prostředkem pro rekonvalescenty.

Užití
Vnitřně jako dezinficiens a roborans (asi 3 g listů na 2 šálky vody, mírně povařit) při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy a při chorobách ledvin a ledvinových kaméncích. Je vhodný do čajových směsí. Připravuje-li se z jahodníku čajový nápoj, listy se nevaří, nýbrž pouze spaří (nálev). Stačí polovina shora uvedené dávky. Listy se také nejvíc k těmto účelům fermentují, stejně jako listy ostružiníku. Jsou pak tmavší a mají příjemnou vůni. Zevně se jahodníková droga může užít jako dermatologikum v obkladech při krvácivých hemoroidech, při mokvavých ranách, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a při zápachu z úst. Používání jahodníku v lékařství je dnes už zastaralé.

Poznámka
Jahodník obecný je možno snadno zaměnit za jiný planě rostoucí druh, např. za jahodník vyšší (Fragaria moschata Duch) a jahodník chlumní, trávnici (Fragaria viridis Duch). Jsou to druhy léčebně neúčinné. Dávají odvar trpké, nepříjemné chuti. Od ostatních se trávnice rozpozná tím, že má kališní lístky přitisknuté k plodu. Jahody se od stopky nesnadno oddělují, jsou tvrdé a bývají červené jen po jedné straně.



Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz