Jste zde


Léčivé bylinky - Levandule lékařská (Lavandula spica L.)
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis

Trsnatě větvený polokeřík až 60 cm vysoký s přisedlými, čárkovitými, na okrajích podhrnutými, 2,5-5 cm dlouhými listy. V mládí jsou listy šedoplstnaté, později zelenavé a na spodní části žláznatě tečkované. Květy jsou drobné, uspořádané do chudých lichopřeslenů, podepřených suchomázdřivými listeny. Naspodu květenství jsou lichopřesleny od sebe oddálené, na vrcholu ztěsnané v konečném klasu. Trubkovitý, modravě šedý květní kalich je mělce zubatý, pěticípý, s fialovými chloupky. Modrá, dvoupyskatá koruna má horní pysk dvoulaločný, spodní trojlaločný. Plody jsou 4 drobné tvrdky. Bylina má charakteristickou příjemnou vůni. Kvete v červenci a v srpnu.

Výskyt

Levandule pochází ze západního Středomoří. Dnes se ve velkém pěstuje v různých zemích, rovněž i u nás, kde místy zplaňuje.

Užívaná část

Květ a nať

Sběr a úprava

V červenci až v srpnu, ještě před úplným rozvitím květu, se větévky za suchého počasí se řežou, ve stínu nebo umělou teplotou (ne vyšší než 40 O) se usuší, potom se květy sdrhnou a zbaví příměsi. Droga má silně kořenitou vůni a chutná hořce.

Účinné látky a působení

Květy obsahuji 1-3 % silice, především s linalyacetátem. Kromě silice mají asi 12 % tříslovin. Látky působící fytoncidně potlačují růst baktérií. Léčivé látky mají mírný tlumivý účinek na ústřední nervstvo. Snižují poněkud krevní tlak. Osvědčují se při křečových žaludečních stavech, upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech a působí mírně diureticky. Silice slouží jako přísada do antirevmatických a antipruginózních mazání, většinou ve formě levandulového lihu (Spiritus lavandulae) Ve větších dávkách (přes 1 g) vyvolává silice omámení.

Užití

Jako hyperemikum, sedativum a spazmolytikum. Vnitřně v nálevu (obden 3 čajové lžičky drogy na 2 šálky) jako prostředek mírně uklidňující nervy, např. při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. Tlumí kolikové bolesti.Používá se také jako žaludeční prostředek při žaludečním kataru, při střevním nadýmání, při průjmech a jako mírné diuretikum. Zevně se užívá do koupelí, při špatně se hojících ranách nebo ve formě mazání při dně, revmatismu, zánětech nervů apod. Používá se také do kosmetických koupelí.

Poznámka

Z květů se destilací získá levandulová silice hojně užívaná vé voňavkářství.



Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz