Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?
Popis
Velmi hojná, plevelovitá vytrvalá bylina 15-60 cm vysoká s plazivým, větvitým, článkovaným, černohnědým oddenkem hluboko zarostlým v zemi, z něhož každým rokem vyrůstají lodyhy dvojího druhu. Nejdříve plodní jarní a později jalové letní. Jarní jednoduché pleťově až červenohnědě zbarvené jsou příčně článkované a končí válcovitým kláskem neboli plodní šištici. Vyrůstají v březnu a dubnu. Po vysypání výtrusů brzy odumírají a jsou nahrazeny zelenými, mnohem vyššími, přeslenovitě větvenými lodyhami letními. Větve jsou tenčí, drsné a brázdité. Oddenky v článcích vytvářejí hlízky, ze kterých po oddělení se tvoří noví jedinci.
Výskyt
Přeslička je rozšířená hlavně v chladném a mírném pásmu severní polokoule. U nás se vyskytuje na vlhkých a písčitých místech jako nepříjemný plevel.
Užívaná část
Nať (Herba equiseti).
Sběr a úprava
Od června do září se sbírá zelená nať, tj. letní jalové, stromečkovitě větvené lodyhy bez černého oddenku. Příměsi cizích částí je nutno před sušením odstranit. Suší se na vzdušných místech, při umělé teplotě do 60°. Doporučuje se jednodenní předsušení na slunci. Delší sušení by způsobilo, že předčasně uschlé, tenké větévky by opadaly. Droga je bez pachu a chuti. Není-li řádně vysušena, snadno plesniví.
Účinné látky a působení
Obsahuje hlavně kyselinu křemičitou (asi 7 %), saponiny, equisetonin, organické kyseliny a flavonové glykosidy. Působí diureticky. Zabraňuje hnilobě a má dezinfekční účinky. Podporuje tvorbu bílých krvinek a přirozené hojivé procesy při infekčních chorobách. V lidovém léčitelství je to nenáročný pomocný prostředek při léčení tuberkulózy. Specifické působení proti tuberkulóznímu bacilu však nebylo prokázáno.
Užití
Vnitřně v odvaru (4 čajové lžičky řezané drogy na 2 šálky vody, pít obden) jako součást diuretických a roborujících čajů. Zevně v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách, vředech, ke kloktání při zánětu mandlí a k vyplachování úst proti zánětům dásní.
Poznámka
Přeslička není neškodnou rostlinou. Bylo to prokázáno experimentálně, například při zkrmování zvířaty. Účinné látky se sušením neničí. Při sběru nesmíme přesličku rolní zaměňovat s jinými druhy přesliček, například s přesličkou lesní, mokřadní, bahenní aj.
Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum
Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz