Jste zde


Ovocné šťávy a dřeně
Hana Křenková

Mohou být také léčivými prostředky, a pak se jich používá dlouhodobě ve formě lékařských kúr, např. hroznové šťávy, nebo slouží jako stolní nápoj.

 

Šťávy se získávají lisováním nezkvašených plodů. Obsahují cenné cukerné složky, organické kyseliny a minerální látky. Mívají obvykle vyšší obsah vitaminů. Cukry jsou ve šťávách obsaženy v lehce stravitelné formě a kyseliny určují aroma a chuť. Ovocné šťávy se přidávají kojencům do mléka a kaší.


Jablečná šťáva -s obsahem kyseliny fosforečné, vitaminů skupiny B a solí draselných. Má význam jako nápoj, který posiluje nervovou soustavu a je vhodný k povzbuzení činnosti střev při otylosti.


Jahodová šťáva- je bohatým zdrojem vitaminů C? sorbitu, kyseliny parasorbinové, silice a cukru. Obsahuje také soli železa a vápníku. Doporučuje se při chorobách krevních, jaterních a žlučníkových, působí močopudně a mírně projímavě.


Ostružinová šťáva -obsahuje vitamín B, vitamin C, soli hořčíku a vápníku. Podporuje krvetvorbu, má příznivý účinek při kašli a chrapotu a celkově posiluje organismus.


Šťáva červeného rybízu -je rovněž zdrojem vitaminu C a užívá se při jaterních a ledvinových onemocněních.


Šťáva bezu černého (Sambucus nigra) -čerstvé plody obsahují vitamin A, B, C, E, plodní kyseliny, silice, cukry, bílkoviny, cholin, glykosid sambunigrin a sloučeniny obsahující síru, kromě dalších minerálních látek. Šťáva vlivem glykosidu sambunigrinu působí diaforeticky, má vliv na látkovou výměnu, vylučování vody a mírně projímá. Je vhodná při nachlazení. Připisují se jí rovněž tišivé vlastnosti při bolestech neuralgických (ischias, neuritis). Vhodné je kombinovat ji se šťávou šípkovou a mrkvovou.


Angreštová šťáva (Ribes grossularia) -obsahuje 8,7-9,5 % cukru. Je po černém rybízu ze všeho ovoce nejbohatší na vitamin C, kterého je v něm značně více než v mandarínkách, dvakrát tolik co v jiném drobném ovoci a mnohem více než v jablkách, hruškách a jiném jádrovém ovoci.


Šťáva černého rybízu -známý a bohatý zdroj vitaminu C, obsahuje soli draslíku. Zvyšuje vylučování vody z těla, používá se při revmatismu.




Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz