Ve starověku považovali lidé nebesa, Zemi i sebe samé za součást jednoho systému. Tento holistický pohled na život přetrvává v mnoha kulturách, kde se zdraví a medicína, potrava a životní styl i cesta ke spasení vzájemně propojují v jediný systém
Cesta a princip Jin a jang
Filozofie tao neboli cesta tvoří základ starověkého učení feng-shui. Ukazuje, jak si uspořádat život, abychom žili v souladu se sebou samými, s ostatními lidmi a se světem přírody. Feng-shui nám může pomoci tohoto všeho dosáhnout.
Pozitivní a negativní síly (energie) působí společně, čímž vytváří energii. Jin a jang představují dvě síly, které jsou v neustálém pohybu a každá z nich se snaží dosáhnout převahy. Tam, kde jedna dosáhne převahy, vzniká nerovnováha, což vede k zvýšení působení jedné síly přičemž vliv druhé poklesne. Příkladem může být klidná voda, který vyjadřuje jin a opakem divoká bystřina, která je jang.
Představte si pomalu tekoucí řeku (jin), která během svého toku narazí do skály a klesá, zrychlí svůj tok a stává se více jangová. Když se pak vlévá do jezera, zpomalí a znovu se přemění v jin.
Jin a jang jsou protichůdné, ale vzájemně závislé pojmy - bez představy chladu bychom neznali pocit tepla. Ve svých extrémech se mění jedno v druhé; led může shořet a lidé trpící úpalem se třesou. Cílem tedy je navodit postoj rovnováhy mezi těmito dvěma extrémy.
|
Pojetí energie neboli čchi
Čchi je pojem v západní filozofii neznámý, ale ve východním myšlení naprosto samozřejmý. Vyjadřuje totiž neviditelnou okolní energii, která je všude kolem nás, která nás ovlivňuje a ztvárňuje. Je to životní síla všech živých věcí, vlastnost životního prostředí, síla slunce, měsíce a klimatických systémů a řídící síla v lidských bytostech. Čínská bojová umění jsou založena na povzbuzení vnitřní energie čchi v těle (viz tai-či). Když se čchi zastaví, vznikne problém. Proto čínská medicína objevila systém akupunktury, který uvolňuje zablokovanou čchi, stejně jako speciální bylinnou léčbu, která napravuje nevyváženou čchi. Meditace pomáhá navodit zdravou mysl a klidnou čchi.
Účelem feng-shui je vytvořit prostředí, v němž bude čchi proudit klidně, tak aby se dosáhlo tělesného a duševního zdraví. Tam, kde čchi proudí domem klidně, budou obyvatelé pozitivní a jejich cesta životem bude snadná. Tam, kde se čchi zastavuje nebo pohybuje pomaleji, vzniká nebezpečí vzniku stresů, problémů a negativity. Tam, kde čchi proudí zahradou klidně, budou rostliny zdravé a zvířatům se bude dařit. Tam vznikne dokonale harmonický ekosystém vzájemného vyvážení. Pokud čchi bude proudit nerovnoměrně, dojde k nerovnováze, která může vést, např. k epidemii. V kanceláři, kde čchi proudí volně, budou zaměstnanci šťastně spolupracovat, dílo bude klidně a metodicky dokončováno a hladina stresu bude minimalizována.
Lidský organismus je velice citlivý systém, který je schopen pocítit každičký nesoulad a podvědomě na takovýto nesoulad reaguje. To pak vede k stresům, nerovnováze, psychózám a podobným psychologickým až psychopatickým stavům. A právě umění feng-shui má za úkol navodit rovnováhu a klid do duší všech bytostí.