Jste zde


Výživa podle pěti elementů - 4
Iva Hédlová

JIN  TĚLA

 

Pro jin těla používáme následující pojmy: krev, šťávy a hmota, čímž míníme vše hmotné, tedy tělesné tekutiny, krev, kosti tkáně, svaly, mozková hmota atd. – jinými slovy vše viditelné. Je-li „kořen jinu poškozen“ , dochází k nedostatečnosti krve, jinu nebo přebytku jinu. V případě přebytku jinu se jedná o nahromadění vlhkosti v těle, která bývá velice často označována velice jednoduše jako vlhkost a nelze ji srovnávat s dobrými tělesnými šťávami. V tkáních se hromadí voda, jejímž důsledkem jsou oteklé a těžké končetiny. Dochází k zahlenění průdušek, celulitidě, nadváze, netečnosti a skleslosti.

Prvním stupněm nedostatku kořene jinu je nedostatečnost krve. Tato diagnóza vyjadřuje v čínské medicíně něco jiného než v klasickém lékařství. . Zahrnuje v sobě nejen úbytek množství krve, ale také zhoršení funkce a kvality krve. Nedostatečnost krve není tak závažná jako nedostatečnost jinu a projevuje se hlavně citlivostí očí na světlo, sklony ke svalovým křečím a bledostí obličeje.

Nedostatečnost jinu se naproti tomu vyznačuje suchem, tělesné šťávy jsou vyčerpány. Člověk je neklidný a nervózní, případně hubený. Jeho kůže a vlasy mají sklon k suchosti. Trpí často nočním pocením, poruchami spánku a horkostí v nohou. Nepříjemné doprovodné jevy během přechodu u žen, návaly horka, noční pocení a poruchy spánku – jsou charakteristickými znaky přirozené nedostatečnosti jinu. Ta způsobuje, že ustává menstruace, což je pro stárnoucí ženu varováním před další ztrátou krve.

Příklady, které zde uvádíme, nabízejí všeobecný, souhrnný pohled na způsob, jakým čínská medicína nahlíží na nemoc. V praxi je úkolem diagnostiky stanovit v každém jednotlivém orgánu nevyváženost mezi jinem a jangem. K nerovnováze v orgánu dochází, má-li příliš málo jinu nebo jangu nebo stagnuje-li čchi. Všechny orgány jsou propojeny a na sobě vzájemně závislé.  Zdraví znamená harmonickou spolupráci orgánů na základě vyvážené nabídky čchi a šťáv.

Vzhledem k tomu, že člověk neustále podléhá vnitřním a vnějším výkyvům, je dosažení rovnováhy procesem, jenž probíhá ve zdravém organismu neustále. Má-li některý orgán dočasně nadbytek či nedostatek, starají se ostatní orgány o to, aby bylo opět dosaženo rovnováhy, a to zásobením či odčerpáním čchi nebo šťáv.  Zdravý styl stravování, jenž zabezpečuje vyváženou nabídku čchi a šťáv, zajišťuje, že vnitřní výkyvy zůstávajíc v přípustných mezích.  Je tomto principu je regulační mechanismus těla schopen vyrovnat dočasnou zátěž, jež v orgánu vytvoří nedostatek či přebytek.

 

Iva Hédlová podle Výživa podle pěti elementů od Barbary  Temelie, vydalo nakladatelství Eugenika ( www.eugenika.sk )
Ve spolupráci s: www.zdravi4u.cz




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Hédlová

Zaměření:

Ezoterika, alternativní medicína

Kontakt:

www.zdravi4u.cz
ivahedlova@volny.cz
737151843

Web: www.zdravi4u.cz

Telefon: 737151843



Další články autora
více