Chronické nebo akutní bolesti v celé zádové oblasti. Ustřel (lumbago) - bolesti vystřelují pravidelně do kříže a blokují bederní páteř.
"
Ischias"- zde se tlačí nervové kořeny na páteř. Podle toho, který kořen je postižen, nastupuje bolest v hýždi, na přední straně stehna, na straně nebo vzadu na noze. Může dokonce vystřelovat až do špičky nohy. Zkušený lékař může z precizního popisu potíží pacienta poznat, na kterém místě páteře došlo ke stlačení nervu.
Asi 30 % obyvatelstva trpí bolestmi zad a výdaje, které plynou na jejich léčení, obnášejí miliony korun za rok. Bolestí zad jsou opravdu "lidovou" nemocí, jejíž obraz je utvářen stále ještě předsudky. Jen běžné pochopení psychologických příčin bolesti zad je třeba opravit. Lékaři se vždy snaží o vytvoření modelu, podle kterého se meziobratlové ploténky během let stále více opotřebovávají, až nakonec dojde k bolesti. Tento model je zastaralý, protože nález a stav pacienta (jeho subjektivní a objektivní pocity) jsou jen málokdy v souladu. Snímky vytvořené rentgenem, počítačem a počítačovou tomografií ukazují totiž degenerativní změny na páteři u téměř 30 % pacientů, ačkoliv tito nemají vůbec žádné potíže. Jinými slovy opotřebení páteře je masově rozšířený úkaz v procesu stárnutí, ale k objasnění bolestí v zádech není dostačující.
Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že potíže se zády závisí na svalovém napětí, a k tomu dochází buďto kvůli nadváze, nebo kvůli nedostatku pohybu. U sportovců k nim může docházet jednostranným, nebo špatně prováděným tréninkem. Dalším důležitým faktorem při vzniku onemocnění bývá psychika. Mezi "zádovými pacienty" se najdou "usměvaví" i "depresivní pacienti", což bývají v lékařské psychologii lidé, kteří problémy i bolesti rádi potlačují. Zatímco usměvaví, přívětiví pacienti své trápení překonávají s lehkostí, depresivní pacienti se přiklánějí k fatalistickému přijetí své nemoci podle hesla: "Však co, stejně s tím nic nenadělám."
Vitaminy B
Vitaminy B1, B6 a B12 mají vlastnosti, které tiší bolest. Jejich efekt spočívá v tom, že povzbuzují tvorbu právě těch mozkových transportem, které odpovídají za blokování signálů bolesti. Ve vědeckých pokusech se kromě toho prokázalo, že dokonce mohou zvýšit účinnost léků proti bolestem, jako je paracetamol, metamizol a diclofenac, takže se pak může snížit dávkování léků, které mají jisté vedlejší účinky.
Zdá se, že při potížích se zády má rozhodující úlohu právě vitamin B12. V jedné italské studii bylo testováno 60 pacientů s lumbagem (ustřel, houser) a ukázalo se, že vitamin B12 je tak účinný lék, že se po jeho aplikaci pacienti mohli lépe pohybovat a měli menší bolesti. Přestavba jídelníčku za účelem zvýšení podílu vitaminů B v tomto případě příliš nepomůže. Při užívání vitaminů nejde jen o odstranění možného vitaminového nedostatku, ale o cílenou terapii. Právě u vitaminů B1, B6 a B12 se jedná o látky, které ve vysokých dávkách nefungují jen jako doplněk stravy, nýbrž působí jako léky. Tohoto dávkování nedosáhneme stravou, ale jen preparáty z lékárny.
Zřekněte se čistého vitaminového produktu B12, i když má pověst "vitaminu na bolesti zad". Vitaminy řady B pracují vždycky jako tým, tudíž z užívání samotného vitaminu B12 máte prakticky jen velmi malý užitek. Obstarejte si tedy preparát, který obsahuje celou řadu vitaminů B.
Jen žádný klid!
Klid na lůžku je při akutních případech ischiasu nebo ústřelu špatné řešení. Šetření se totiž prodlužuje průběh nemoci. Je daleko lepší, pokud je možné zůstat aktivní, a tím podporovat proces uzdravování páteře. Jedna finská studie dokumentuje, že nejlepší průběh nemoci je u těch pacientů, kteří navzdory bolestem dělají dál všechny činnosti jako kdykoliv jindy. Nejhůř se dařilo pacientům, kterým byl naordinován klid na lůžku.
S pískavicí proti zánětům
Obklady z pískavice (trigonelly) stimulují tělo k vylučování hormonu, které brání zánětům. Kromě toho obsahuje saponiny, které způsobují, že se účinná látka dostane také do hlubších vrstev páteřní oblasti. Vhodný je práškový obklad z pískavice, který se dá v současnosti koupit asi jen v Německu. Tento obklad se však dá vyrobit rozvařením semen pískavice na kaši.
Příprava:
kaši natřete na ubrousek nebo kousek plátna, pak šátek složte tak, aby kaše z pískavice ležela uprostřed. Obklad přiložte na postižené místo. Jíž po několika minutách přijde blažený hřejivý pocit. Obklad byste měli aplikovat denně asi na 20 minut.
Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computer press
Uvedeno ve spolupráci se serverem
www.doktorka.cz