Ženy si často stěžují na špatný spánek, přitom když přijdou do spánkové laboratoře, spí bez problémů. Lékařům při zkoumání tohoto paradoxního jevu pomohli sociologové - zjistili totiž, že ženy se odpovědnosti za rodinu nezbaví ani v noci, a proto spí špatně a málo. Probouzí je starosti o malé děti či nemocné příbuzné, nebo čekají do noci na své dospívající potomky vracející se z diskoték a restaurací.
Jejich odpočinek ruší také chrápající manžel nebo partner. Oddělené postele či samostatné ložnice, které by jim zaručily nerušený spánek, mnoho žen odmítá. Pokud se k takovému řešení rozhodnou, mají z toho špatný pocit nebo to tají.
"Ženy se totiž bojí, že když opustí společnou postel, opouští tím i manžela. Stejně to vnímají i muži," řekla dnes novinářům Tarja Porkková-Heiskanenová z Finska. Spolu s dalšími lékaři a vědci přijela do Prahy na kongres Evropské spánkové společnosti, jehož účastníci budou do soboty diskutovat o poruchách spánku a metodách jejich léčby.
Společné lůžko podle vědců zůstává významným symbolem manželského svazku, a mnoho žen proto nerado přiznává, že spí odděleně. Přitom ze sociologické studie britských vědců vyplývá, že téměř třetina párů starších 60 let spí odděleně, většinou v různých místnostech. Týká se to i těch párů, které žijí ve funkčním manželství se zdravým sexuálním životem, uvedla finská lékařka.