Léčení vůněmi (aromaterapie) se datuje od doby několik tisíc let před naším letopočtem. Vůně mají vliv na náladu, pocity, zdraví, vztahy k našemu okolí, povzbuzují nebo naopak potlačují chuť k jídlu, ovlivňují mozkovou činnost, svalové napětí, dýchání, zmírňují potíže a nemoci a přispívají k upevnění zdraví.
Možná poněkud tápete v nepřeberném množství éterických olejů, proto vám teď některé představíme trochu blíž:
Jasmínový éterický olej
Aroma jasmínového éterického oleje je teplé, květinové, sladké a afrodiziakální. Má uklidňující a antidepresivní účinek, sexuálně stimuluje, posiluje dělohu, dodává optimismus, pomáhá při léčbě kožních onemocnění, je vhodný na suchou a citlivou pokožku, tiší bolest, pomáhá při kašli a chrapotu. Jasmín je známý jako "král květů", má intenzivní vůni, kterou vylučuje hlavně v noci, proto se květy sbírají před ranní rosou. Jasmín se pěstuje především v Číně, Středomoří a severní Africe, největším světovým producentem jasmínového oleje je Egypt. Tato esence má tmavě rudohnědou barvu a působí hlavně na emoční stránku člověka, proto se využívá při psychologických a psychosomatických problémech. Vyvolává pocity radosti, euforie, působí jako mírné sedativum. Zmírňuje také menstruační křeče, při porodu snižuje bolest, usnadňuje odkašlávání, zmírňuje chrapot. Skvěle se osvědčil jako kosmetický prostředek pro všechny druhy pleti, hlavně suchou a citlivou.
Bergamotový éterický olej
Aroma bergamotové oleje je citrusové s květinovým nádechem. Má antibakteriální a dezinfekční účinky, tlumí deprese, bolest a křeče, usnadňuje odkašlávání. Celkově zklidňuje organizmus, podporuje hojení, zajizvení, uvolňuje hladké svalstvo, snižuje teplotu, povzbuzuje chuť k jídlu, odstraňuje pocity strachu, uklidňuje. Používá se k léčbě ekzému, akné a mastné pokožky, čistí vzduch. Bergamot je většinou spojován s vůní čaje Earl grey, který jím bývá ochucen. Bergamotový olej se získává lisováním za studena z kůry plodů, které se sbírají zelené a nezralé. Strom roste hlavně v jižní Itálii a svůj název získal podle města Bergamo, kde se esence začala poprvé prodávat. Bergamotový olej pomáhá stejně jako levandule uvolňovat potlačené city způsobující deprese a nespavost, používá se také jako součást přípravků intimní hygieny.
Heřmánkový éterický olej
Aroma heřmánkového oleje je sladké, teplé a bylinné. Působí analgeticky, antialergicky, protizánětlivě a protikřečově. Heřmánek je jednou z nejstarších známých léčivých bylin. V aromaterapii se využívá heřmánek modrý (německý) a heřmánek žlutý (římský). Tato rostlina je ceněna pro obsah azulenu, který má výborné protizánětlivé účinky, proto jeho silice patří k nejpoužívanější hojivým prostředkům. Celkově zklidňuje, mírní žaludeční neurózy, záněty močového měchýře a ženské potíže. Uvolňuje stres a napětí a dodává pocit uspokojení. V kosmetice se používá k ošetření suché a citlivé pleti, přidává se do přípravků na ústní a intimní hygienu, do vlasových preparátů, je součástí masážních a koupelových přípravků. Léčí záněty a špatně se hojící rány.
Citronový éterický olej
Má antiseptické a desinfekční účinky, používá se při revmatismu, dně a na infekce dýchacích cest, angíny, katary, bolesti krku a rýmu. Posiluje obranyschopnost organismu, povzbuzuje duševní činnost a dobrou náladu, snižuje teplotu. V kosmetice se používá na čistění pokožky a jako prostředek proti tvorbě lupů. Osvěžuje, má antiseptické účinky, pomáhá při tvorbě bílých krvinek, dezinfikuje vzduch, snižuje krevní tlak a je vhodným repelentem.
Eukalyptový éterický olej
Pomáhá při dýchacích problémech, zlepšuje odkašlávání, působí proti horečce, brání množení mikrobů, silice se inhaluje při katarech horních cest dýchacích. Pomáhá při hnisavých zánětech ucha, snižuje bolest, vyvažuje hladinu cukru v krvi, léčí unavené svaly, intelektuální útlum a emocionální přepětí. Používá se při infekcích, angíně, při kousnutí hmyzem zklidňuje, podporuje srdeční činnost. Éterický olej z eukalyptu má antiseptické, protivirové, povzbudivé, osvěžující a chladivé účinky. V kosmetice pomáhá léčit akné a kožní nečistoty.
Levandulový éterický olej
Levandule je vytrvalý stále zelený keřík s charakteristickou vůni. Kvete modře, fialově, růžově a bíle. Pěstuje se v mnoha druzích, které se liší obsahem vonných silic. Vonná levandulová silice je jedním z nejlepších přírodních prostředků na pleť. Díky svým šetrným účinkům se hodí na všechny typy pokožky. Je to výborný pomocník při léčbě ekzémů, akné, vyrážek, plísní, osvěžuje a omlazuje kůži a vlasy. Zklidňuje a regeneruje pokožku spálenou sluncem, ale i běžné spáleniny. Vůně levandule zapuzuje komáry, ale zároveň léčí jejich štípnutí. Má ovšem nejenom kosmetické účinky. Odbourává únavu, stres, depresi, přecitlivělost, snižuje horečky a krevní tlak, je vhodná na herpes, revma, bolesti hlavy, nachlazení, chřipku, bronchitidu, padání vlasů. Osvědčila se při křečových stavech žaludečních, upravuje střevní činnost při nadýmání a průjmech. Pouhé vdechování levandulové vůně uklidňuje, zahání depresi a navodí příjemné usínání.
Mateřídouškový éterický olej
Mateřídouška obecná se vyskytuje v celé Evropě, v severní a střední Asii. Pomáhá při nachlazení, chudokrevnosti, bronchiálním kataru, bolestech při menstruaci, problémech s močovým měchýřem, zácpě, migréně, plynatosti, posiluje srdeční činnost, tlumí žaludeční křeče, čistí problematickou pleť. Inhalace éterického oleje uvolní mysl, navodí klidný spánek, pomůže setřepat celodenní nervozitu. Má dezinfekční a antiseptické účinky na zánětlivou pleť se sklonem k akné, dobře napomáhá k hojení hnisavých ran.