Jste zde


Talismany a amulety v 21.století
Romana Přikrylová

Talismany a amulety v 21.století

Také pokaždé „zaklepete na dřevo“, abyste něco nezakřikli? Máte špatný pocit, když Vám přes cestu přeběhne černá kočka anebo dokonce půjdete jinudy? Pokud se pro něco vracíte, „zaplivete“ to do čtyř světových stran nebo to radši oželíte, abyste neměli smůlu? A co pátek třináctého?

 

Řídíme rychlá auta, komunikujeme po internetu, účastníme se telekonferencí a videokonferencí, mobily jsou nedílnou součástí našeho života a přece....

....kolik z nás má doma nebo v práci podkovu, figurku prasátka pro štěstí, čtyřlístek nebo sošku nějakého svatého? Kolik z nás nosí šperky s drahým kamenem nebo křížek? Talismany a amulety provázejí lidstvo již celá tisíciletí a najdeme je všude kolem sebe. Prodávají se jako suvenýry v obchodech, na tržištích, můžeme je dostat i přes internet. K čemu nám slouží? Možná je považujete za bezcenné drobnosti, estetické doplňky, možná ale, že vaše vědomí nebo podvědomí je s nimi spojeno jako s magickými předměty.

Pro příslušníky přírodních národů jsou nadpřirozené jevy naprosto přirozenou součástí života. Vnímají je stejně, jako reálný svět. Podobně i mnozí lidé z civilizovaných zemí věří v kouzelnou moc talismanů, amuletů a fetišů.

Jak vlastně vznikly magické rituály?
Podle teorie amerického psychologa Burghusse F. Skinnera si lidé v průběhu času začali všímat, že určité jevy v přírodě jsou spojeny s určitými činnostmi. Jednalo se  o náhodnou příčinnou souvislost,  která byla dále předávána z generace na generaci. Některé rituály si vytváříme sami, na základě naší vlastní pozitivní zkušenosti. Praděpodobně jste si někdy na zkoušku vzali část oblečení, která vám již přinesla štěstí nebo nějaký malý či větší talisman. Osobně znám slečnu, která si na potítko při maturitě posadila plyšového medvěda.

Jak se liší amulet od talismanu?
Amulet je předmět, kterému připisujeme ochrannou moc před démony, uřknutím, nemocemi, neštěstím a podobně. Většinou pochází z přírody. Příkladem může být kámen, zaječí pacička, plátěný sáček s bylinkami, hliněné nebo skleněné korálky. Slovo „amuletum“ pochází z latiny a označuje objekt, který ochraňuje.  Amulet má tedy ochrannou moc, ale nedá se jím nic přivolat.
Talisman naopak přitahuje příznivé vlivy a většinou se vyrábí a magicky „nabíjí“ za určitým účelem.  Talisman nelze koupit, člověk by jej měl najít nebo dostat darem. Původ slova talisman není jednoznačný, mohl by pocházet z řeckého „talisma“, nebo-li rituál, nebo také z arabského „talásim“, což znamená posvěcený nebo kouzelný obraz. Talisman může mít podobu obrazce nebo magické formule napsané na kus papíru nebo vyryté do vhodného materiálu ,mohou to být i drahé kameny – gemy a kameje. Talismanem může být i samotný drahý kámen, jen si musíme pečlivě vybrat podle toho, za jakým účelem si jej pořizujeme. Posledním hitem  jsou talismany vyrobené na základě čínského učení feng šuej.

Kde jsou hranice zdravého rozumu?
Je až neuvěřitelné, že ve 21.století najdeme i na internetu nabídky výroby talismanů na míru, dokonce i návody, jak si je sami můžeme nabít. Chce to pouze odvahu, fantazii a hlavně čistotu mysli. Vyrábět talismany ve smyslu woodoo za účelem škodění jiným osobám patří do oblasti černé magie a je třeba počítat s tím, že zlo, které pošleme do světa, se nám vrátí.
Honba za talismany může být i dnes neskutečně drastická, kdy jsou v Tanzánii vražděni albíni, aby se z jejich těl získaly talismany. Podobným nesmyslům padly za oběť i spousty zvířat, např. vzpomeňme si, že prášku z rohu nosorožce je připisován afrodisiakální účinek. Sice objektivně vzato, rohovina nic takového způsobit nemůže, ale síla víry v tomto případě je nepřekonatelná a nevyvratitelná.

Známé amulety a talismany
Křesťanský kříž Golgoty symbolizuje víru a vítězství nad utrpením. Svému nositeli přináší důvěryhodnost a chrání jej před zlými silami a osobami.
Keltský kříž – zdvojené kruhy symbolizují Království Země a Ducha a kříž mezi nimi nadvládu boha. Pomáhá rozvíjet inspiraci a jasnozřivost.
Strom života je symbolem počátku, nesmrtelnosti a znovuzrození. Léčí neplodnost, působí příznivě při plození a rození zdravého potomstva, zvyšuje potenci a dodává životní sílu.
Jing a Jang – taoistický symbol souladu a harmonie ve vesmíru, existujícího díky rovnováze protikladných sil jing a jang (mužský a ženský princip). Podle Keltů jsou posvátné stromy, viz keltský horoskop.
Bílý pentagram (moc světla) je základním znakem ochrany. Vytváří štít, díky kterému se zlé síly odrážejí a vracejí se zpět. Chrání při vykonávání magie tím, že odvádí zlé síly na jiné místo a tam je spoutá. Pomáhá vládnout nadpřirozenými silami.
Pečeť krále Šalamouna – hexagon, představující uspořádání světa. Znamená nejvyšší moudrost a přináší osvícení.

Hledejme sílu v sobě
Každý máme nějaký ten amulet nebo častěji talisman – dárek, který je našemu srdci blízký, možná si ani neuvědomujeme, že jej jako talisman používáme. Ale ani ten nejmocnější talisman za nás nic nevyřeší, nesloží zkoušku, nezíská dobré zaměstnání, nepřekoná strach. My sami musíme v sobě aktivizovat to nejlepší, čeho jsme schopni a své štěstí a úspěch si zasloužit. Naše vnitřní síla je obrovská, využijme ji!




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Romana Přikrylová

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více