Jste zde


Čaje z bylinek a ovoce - umění míchat, připravovat a vychutnat si čajové směsi
Iva Jalůvková

Publikace Čaje z bylinek a ovoce je dílem německého bylinkáře Rudi Beisera. Autor v ní zúročuje své dlouholeté zkušenosti s pěstováním bylinek a mícháním čajových směsí. 
Rudi Beiser se bylinkařením zabývá intenzivně už třicet let. Z toho dvacet let funguje jeho bylinková manufaktura, kde pěstuje přísady na výrobu bylinných čajů. Na téma léčivých bylin přednáší a pořádá semináře.

 

Jak už vypovídá sám podtitul, kniha je uceleným návodem, jak sbírat, sušit a míchat rostliny na čajové směsi. Zaměřuje se však především na požitek z lahodných čajů. Proto do ní Rudi Beiser zařadil takové rostliny, ze kterých se dají připravit obzvláště chutné nápoje. Přitom však neopomíjí ani jejich léčivé účinky.

Z první části knihy se dozvíme, proč je dobré, abychom si rostlinky sbírali a sušili sami. Rudi Beiser říká, že „žádný koupený čaj nemůže chutnat tak báječně jako ten, který si sami nasbíráme. Ovšem za předpokladu, že všechno uděláme správně.“
s. 7)
Tento podrobný návod ve své publikaci nabízí. Krok za krokem popisuje, kdy rostliny sbírat, v jakou roční a denní dobu, jak kterou rostlinu sušit, jak skladovat, jak louhovat, jak míchat čajové směsi.

Hlavní část knihy je věnována popisu 68 rostlin. A to takových, které snadno nasbíráme v našem okolí – například čekanku obecnou, mochnu husí, pupalku dvouletou, ale třeba i smrk ztepilý nebo bazalku pravou. Každá je důkladně popsaná nejen co se týče hlavních znaků, či možné záměny, ale rovněž již zmiňovaného postupu od sběru až k přípravě čaje. Napoví, jak která rostlina chutná či jaké má aroma. K dispozici jsou názorné fotografie a nákresy.

Čaje z bylinek a ovoce - umění míchat, připravovat a vychutnat si čajové směsi

Jako bonus je součástí každého portrétu také uplatnění rostliny v historii. Dozvíme se, jakou kouzelnou moc lidé těmto rostlinám přisuzovali, na jaké neduhy se používaly v minulosti a k jakému účelu slouží dnes.

Například o pelyňku černobýlu se kromě toho, že povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení, dozvíme, že „její latinský název Artemisia je odvozen od jména řecké bohyně Artemis, která byla ochránkyní rodiček a porodních bab. Pelyněk byl důležitou rostlinou pro ženy, které dodnes oceňují jeho účinky při regulaci menstruace. Z pelyňku se splétaly opasky, s kterými se tancovalo o slunovratu kolem svatojánských ohňů, a na závěr se vhazovaly do plamenů. Tak se člověk zbavil všech chorob a neduhů. Bylina poskytovala ochranu před démony a černou magií. Pelyněk pod polštářem zase chránil před přičarovanou impotencí.“ (s. 51)

Samozřejmostí jsou latinsko-české a česko-latinské seznamy, k dispozici je navíc obrázkový seznam nejkrásnějších květů na bylinkové čaje či nejlepších plodů pro ovocné čaje. Součástí je i kalendář sběru a recepty na přípravu čajových směsí, stejně jako návod na určování rostlin.

Publikace je cenná nejen tím, že ji sepsal zkušený bylinkář, ale také tím, že je přehledná, pro nezasvěcené jedince srozumitelná a svůj účel splňuje v maximální možné míře. Pro milovníky dobrých čajů je ideálním vodítkem, jak si při přípravě vlastních nápojů počínat. Najdou zde inspiraci ke kombinaci rostlin na čajové směsi, ale při dodržení popsaných zásad mohou míchat i dle vlastní fantazie. Jedinou drobnou nevýhodou je pro laiky řazení rostlin podle latinských termínů, což však lze pominout díky rejstříku českých názvů.

Vydala Euromedia Group k.s., IKAR
www.bux.cz/knihy/105519-caje-z-bylinek-a-ovoce.html
Koupíte v knihkupectví a na www.bux.cz




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Iva Jalůvková

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno