Kolik knih už vyšlo na téma vědomého bytí a plně prožívané přítomnosti! Jenže tady je to jako když po pigi čaji ochutnáte ten silný, pravý čínský v čajovně. Nebo přímo v Číně! Najednou jsem měla pocit, že to, o čem autor píše, znám, protože to znám z těchto jiných, komerčně psaných knih, ale že tohle má mnohem větší sílu. Cítila jsem úctu ke zvláštnímu stylu autora, chválabohu, že překlad je výtečný a zachoval mnoho z toho pelu, kterým autor nešetřil.
Netypické, o to krásnější.
Takže hlavní myšlenka knihy je jasná: Sedni si a nedělej nic!
Navíc, autor plně splní to, co slíbí…
Jak překrásně koresponduje název knihy s jejím obsahem. Navíc si to můžete v podstatě ihned vyzkoušet a cítit na svém těle jednoznačný účinek! A věřím, že každý čtenář, který podlehne jejímu textu zažije už jen při čtení ten nádherný uvolňující pocit, ve kterém opravdu neděláme nic a jen čerpáme energii ze svých vlastních zdrojů.
A já jsem si už myslela, že mám energetické baterky úplně vyčerpané. Omyl - sahala jsem do špatných zdrojů.
Právě v tom vědomém uvolnění, v plném prožití každého okamžiku. Autor tu předkládá sedmidenní plán, ke každému dni je tu jedna kapitola (na závěr je vše shrnuto do krátkých bodů), díky kterým si uvědomíte, jak se usebrat do sebe, jak lépe vnímat své okolí a náhle zjistíte, že i efektivněji řešíte problémy, svůj život a především efektivněji dýcháte. Že centrum emocí je opravdu v břiše, že dech, který vedeme různými částmi těla velmi dobře energizuje tělo... že náš uspěchaný život je úplně zbytečný.
Druhé výrazné uvědomění u této knihy mne čekalo, když mi došlo, jak jedinečnou věc držím v ruce. Knih o různé moci vědomého bytí, okamžiku, přítomného žití, je na trhu velmi mnoho. Tato však přináší v první řadě pocit svátosti k tradiční čínské kultuře, a v druhé řadě taky trošku jiné návody z hlediska práce s dechem a všudypřítomného šálku dobrého čaje. Nakonec ten čajový obřad je tím největším dobíječem energie nikoliv kvůli čaji, ale kvůli tomu, co se děje kolem něj.
Opravdu mimořádná kniha, která stojí za nejen přečtení, ale především za vyzkoušení.
Ukázka:
PIJ ČAJ A VYČKÁVEJ
Nejsnadnější způsob odpočinku: dopřejte si šálek čaje a vychutnávejte dar přítomného okamžiku. Nic bychom ovšem neměli přehánět! Mnich Bódhidharma podle legendy jednou při meditaci usnul, což ho tak rozzuřilo, že si ustřihl řasy. Když však dopadly na zem, pustily kořeny a vyrostl z nich nádherný zelený keř. Bódhidharma utrhl pár jemných lístků: byl to čaj! Mnich uvařil vodu, ochutnal nápoj a cítil se jako znovuzrozený.
O autorovi:
Li Č´-Čchang se svému umění naučil přirozeně od útlého dětství od babičky a dědečka, který vlastnil čínskou bylinkovou lékárnu. Narodil se 17. listopadu 1942 v Pekingu a podle čínského horoskopu je ve znamení Koně. Tedy elegantní a temperamentní. Za svého dětství prožil převratnou dobu v Číně, jeho strýc pracoval v Zakázaném městě v chrámu, kde si malý Li nejčastěji hrál. Později profesionálně boxoval, hrál hokej, tenis, byl fotbalovým talentem. V 46 letech odešel na západ s více než dvacetiletými zkušenostmi akupunkturisty a odborníka na čchi-kung v pekingské nemocnici. Když odešel ze země, začal se více věnovat výuce a jako prostředník mezi západní a východní medicínou přednáší po celé Evropě.
Vydalo nakladatelství Anch Books, 2016, www.anch-books.eu