Nehezké, začervenalé pupínky a podrážděná pleť není doménou jen období dospívání. Mnoho žen akné trápí i v dospělosti. Proč tomu tak je a dá se s tím něco dělat?
U žen hraje velkou roli stres, jídelníček, menstruační cyklus a mnoho dalších faktorů. Muži mají přeci jen trochu výhodu, protože jejich hormonální hladina je stabilní. Právě mužské hormony totiž patří k hlavním příčinám vzniku akné nejen u dospívajících, ale i dospělých. Jsou zodpovědné za vývoj mazových žláz, což se v období puberty začne projevovat. Ženské tělo pak mužské hormony produkuje také v různých fázích cyklu, v těhotenství a v menopauze. V těchto obdobích je pleť citlivá a problémová. Bez správné péče se pleť navíc špatně regeneruje, je plná nečistot a akné se ještě zhoršuje. To, mimo jiného, vede ke snížení sebevědomí žen a snahu maskovat problémy s pletí pod nánosy make-upu, čímž celou situaci často ještě zhoršíme.
O pleť, která není naprosto zdravá, je nutné se starat správně. Zvolit vhodné přípravky, určené pro daný typ pleti a její problémy, a vybírat osvědčenou a kvalitní kosmetiku. Péče o pleť nemusí být nijak složitá, ale je potřeba dodržet několik zásad. Základem je vždy čistění pleti, které ji zbaví nečistot a pomůže lépe vstřebat následnou péči. Zaměřit se je potřeba také na úpravu životního stylu a dostatek tekutin, důležité je také dopřát si dostatek spánku. Ke zlepšení stavu pleti pomůže, když odoláme nutkání pupínky akné odstraňovat nešetrným mačkáním, což může způsobit jizvy a vystavujeme se také riziku, že do už tak citlivé pleti zaneseme další nečistoty.
Není potřeba se smířit s tím, že máme akné a brát ho jako součást svého života. Se šetrnými přípravky lze stav pleti zlepšit a pomoci k její regeneraci, které napomůže také dostatek spánku a dodržování pitného režimu.