Zánět spojivek a jeho léčení
Zánět spojivek je velmi rozšířeným neduhem. Je způsoben zanícením vnitřních částí očních víček.
Hlavním jeho příznakem je zčervenání a oteklost víček, které je někdy provázeno pocitem, jako by do oka spadlo zrnko písku nebo prachu. Často je s tím spojeno velké slzení a ve vážnějších případech se tvoří hnis.
Lékařský nález říká, že zánět spojivek je výsledkem infekce nebo zvýšené oční námahy. Je zřejmé, že prodloužená práce za umělého osvětlení nebo intenzívní užívání očí způsobuje zvýšenou dispozici pro oční neduhy. Ale kořeny jsou v celém lidském organismu a svým původem to jsou všeobecné katarální podmínky člověka.
Není možné, aby se zánět spojivek vyvinul u člověka, který nemá následkem vadného stravování toxikován vnitřní organismus. Ten, kdo trpí zánětem spojivek, trpívá též nachlazením a jinými katarálními potížemi. A jako je katar patologickým jevem v podstatě spojeným se sliznicí spodní části nosu, tak zde to znamená jeho další rozšíření na sliznicovou část očních víček. To je celé "tajemství zánětu spojivek". Namáhání očí působí zeslabování jejich odolnosti a zánětu spojivek svým způsobem pomáhá.
Masti a kapky nepomohou, neléčí-li se celá tělesná soustava. Pacient se záněty spojivek obvykle konzumuje příliš mnoho jídel škrobovitých a sladkých ve formě bílého pečiva, rafinovaných obilnin, pudinků, paštik, džemů, cukroví a množství masa a jiných proteinů, tučných jídel, pitím příliš silného čaje nebo kávy, hodně solí, koření apod. Jeho nedobrý stav podporuje ještě celkový "uštvaný" život a přetěžování očí při špatném světle nebo jiná nevhodná námaha očí.
Z toho, co jsme uvedli, je zřejmé, že trvalé osvobození od zánětů spojivek umožní jedině důkladná vnitřní očista organismu pacienta a převzetí rozumné životosprávy. Pacient s takovýmto onemocněním musí vzít léčení do svých rukou a začít bez odkladů takto:
Nejlépe je začít dietu výlučně s čerstvým ovocem po dobu 7-mi až 10-ti dní. Pro tuto dietu je vhodné jakékoliv čerstvé ovoce, které se vyskytuje během sezóny, jako jsou jablka, hrušky, grapefruity, pomeranče atd., ale již ne banány ani žádný jiný druh jídla. Smí se pít jedině voda, ať již studená nebo teplá.
Ti, kdo mají potíže ve značně pokročilém stádiu, by měli provádět tuto čistě ovocnou dietu alespoň 14 dní, nebo ještě lépe, měli by se postit 4-5 dní a po tomto postění na dalších 14 dní zavést omezenou dietu, jak bylo uvedeno v předchozím pojednání o šedém zákalu.
Plně ovocná dieta nebo půst a omezená dieta (je na vás, pro co se rozhodnete), by se měla provádět takto:
(Poznámka: K výše uváděným jídlům žádné přílohy, ale jestliže to uznáte za vhodné, pak je možné zaměnit oběd za večeři.)
V mnoha případech bude dobré, aby pacient dodržel další krátká (2-3 dny) období s plnou ovocnou dietou v měsíčních intervalech po dobu dalších několika příštích měsíců.
Ti, kteří začali s půstem a omezenou dietou, budou potřebovat vše zopakovat ve 2-3 měsíčních intervalech, dokud se jejich stav nezlepší.
Ve všech případech je třeba starat se o čistotu střev a často se sprchovat. (Čištění tlustého střeva má pro odstraňování očních neduhů větší význam, než si většina lidí představuje.)
Veškerá opatření, která zajišťují dobrý stav organismu člověka, jsou užitečná k uváděnému léčení, ať již je to ranní vytírání do sucha, mnutí, každodenní cvičení včetně dechových cvičení. Čerstvý vzduch a cvičení venku nelze přehlížet. Žádné přejídání!
Vystavujte zavřené oči slunečním paprskům, kdekoliv je to jen možné. Při zánětu spojivek to také pomáhá. Ale neužívejte k léčení žádné oční masti. Bez nich to jde totiž také!
Vyhýbejte se přílišnému čtení a práci při umělém světle. Cvičení pro uvolňování očí, která jsou v této příručce popsaná, by se měla provádět s další, zde uváděnou léčbou. Uvolňování dlaněmi je u zánětu spojivek obzvláště důležité. Pacient by je měl provádět 10-15 minut několikrát denně, kdykoliv je to možné.
Dodržujte dietu. Vzdejte se bílého pečiva, cukru, masa, rafinovaných moučných jídel, silného čaje apod. Většinu každodenní stravy musí tvořit čerstvé ovoce a saláty. Jinak nelze vyloučit kataraktní jedy jako pozadí zánětu spojivek, nebo nebezpečí jejich návratu.
Glaukom a jak jej léčit
Glaukom (zelený zákal)
Glaukom je oční onemocnění, které se vyznačuje zvýšeným napětím v oční bulvě jako výsledek zvýšeného množství tekutiny v oku. Oko se stává na omak tvrdým. Jeden z prvých projevů glaukomu je tvorba barevných kruhů okolo vzdálených objektů, když je pozorujeme v noci. Duhovka je vytlačována dopředu a v hlavě pociťujeme konstantní bolest, stejně jako ve spáncích, na čele a v jiných částech hlavy blízko oka. Vidění se postupně zhoršuje. Nakonec může následovat slepota, jestliže se v dřívějším stádiu neprovedou správné zákroky.
Lékařská věda uvádí za hlavní příčinu glaukomu přílišné napínání očí nebo prodlužovanou práci za špatného osvětlení, jako příčinu onemocnění někdy připouští vyčerpanost a uštvanost. Ve skutečnosti je však příčina značně hlubší. Hlavní příčinou je přesně to, co u šedého zákalu. Je to vysoký toxický stav organismu člověka jako následek jeho nesprávných návyků v jídle a jeho všeobecně špatný život. K tomu přistupuje léčení neduhů nožem a drogami po značné časové období. Oční napětí je již jen dodatečným faktorem.
Klasickým léčením glaukomu je operace, aby se ulevilo vnitřnímu tlaku v oku. Přitom se však nic nedělá pro odstranění příčiny nadměrného množství tekutiny. Není zde záruka, že se neduh po operaci nevrátí, nebo že nebude napadeno druhé oko. Pokud neporozumíme důvodu pro nadbytek oční tekutiny, pak skutečné léčení není vůbec možné a operace je považována za pouhé zmírňování obtíží. Skutečné léčení glaukomu nabízí právě přírodní léčba.
Glaukom je onemocněním, při němž je v oku nadbytek tekutiny jako výsledek nesprávného odvodňování oka po ucpání očních tkání. Když se objeví mnoho tekutiny v jiných částech těla, konstatujeme, že je to výsledek nesprávné funkce systému, čili je to špatná schopnost vyměšování. Přílišné množství tekutiny v oku není výjimkou z pravidla. Je následkem vysoce toxických podmínek v organismu plus ještě nedokonalého místního odlučování v oku. Přepínání oka, přílišná jeho námaha za špatného světla atd. jsou příčinami vedlejšími. Vyčerpanost a uštvanost jako následek přepracování, výstřelky všech druhů mohou vytvářet podmínky pro glaukom, který se u pacienta objeví obvykle v pozdějších letech.
Léčení glaukomu přírodní léčbou se neliší od léčení jiných chorob, u nichž se jedná o vysokou toxicitu. Pacient může provádět léčení snadněji, stejně jako u šedého zákalu. Výsledek bude dobrý v raném stádiu nemoci. Případy velmi pokročilého glaukomu se léčí velmi dlouho, než se dá očekávat nějaký úspěch. Někdy je vyléčení nad možnosti přírodní léčby. Přesto se dá léčením hodně získat, především vytvoření dobrého zdravotního stavu člověka. Když už vyléčení není možné, dá se podobně jako u šedého zákalu alespoň zabránit zhoršování neduhu.
Jestliže se jedná o pacienta vyčerpaného, nervózního a uštvaného, bude na počátku léčení nutná doba odpočinku.
Glaukom a makrobiotika
Tlak v oku je zapříčiněn přílišným přívodem tekutin do oka, může poškodit sítnici a zničit část optického nervu. Choroba často končí slepotou. Lékaři problém řeší drenážováním této tekutiny. Poněvadž však není odstraněna příčina, po několika týdnech nebo měsících se potíže znovu vracejí.
Příčinou je opět přívod "expanzivních potravin" - jako jsou cukr, mléko a ovoce - do našeho organismu. Nemoc rovněž vyvolává diabetes, který je taktéž zapříčiněn stravováním. Makrobiotický postup léčení je obdobný jako u šedého zákalu. Budete-li se jím řídit a provádět přísnou kontrolu tekutin ve stravování, není vyloučeno, že se glaukomu zbavíte, zrak se vám vrátí a slepecké pomůcky vůbec nebudete potřebovat. Japonští lékaři to mohou doložit konkrétními příklady.