3 ENDOKRINOLOGICKÉ TYPY
"K usnadnění diagnostiky a terapie nemocí upravila endokrinologie klasifikaci jednotlivců do základních skupin podle převládající funkce 3 hlavních žláz: nadledvinky (adrenální žláza) - štítná žláza - podvěsek mozkový.
NADLEDVINKY - (typ 0) - žlázy, které umožňují oxidaci tkání, tedy život.
Většina informací, týkajících se tohoto typu člověka, je výsledkem studie pacientů, trpících Addisonovou nemocí. Byly prováděny studie nemocných s nádory nadledvinek a výzkumy na zvířatech, které došly ke shodným závěrům. Tělesný typ adrenálního člověka se vyznačuje následující charakteristikou: Vlasy - silné, často kudrnaté. Ochlupení - husté a silné. Rysy tváře - hrubší a větší. Oči - modré, černé, hnědé, zornice malá, rychle reagující. Čelo - nízké. Nos - dobře vyvinutý s velkými dírkami. Rty - teplé, plné negroidní, dobře zbarvené. Zuby - velké, nažloutlé, tvrdé a zdravé. Jazyk - silný, široký a čistý. Patro - nízké, rozložité. Lebka - široká ve spáncích, spodní čelist mohutná. Uši - velké, dlouhé s tlustými lalůčky. Pokožka - teplá, suchá, silná. Krk - krátký a silný, tzv. býčí šíje. Hrudník - široký a mohutný. Břicho - široké, silné, vystouplé. Pohl. orgány - větší. Končetiny - silné, krátké; nehty silné, s malým měsíčkem. Tělesná energie tohoto typu člověka se zdá být nevyčerpatelná. Kvalitní chemické reakce ve tkáních - oxidace fosforu v sympatické části nervového systému a oxidace uhlíku ve svalech - mu poskytují dostatek energie a tepla. Zpravidla je schopen jíst cokoliv bez nepříznivého následku. Nadledvinky rozhodují o úrovni oxidace ve tkáních.(Ocet ničí fosfor a tím omezuje schopnost nadledvinek vyrábět adrenalin. Syrové žloutky obsahují značné množství lecitinu a fosfolipidů a mají velmi dobrý vliv na funkci nadledvinek. Tepelně upravený vaječný bílek je zdravotně škodlivý.)
ŠTÍTNÁ ŽLÁZA - (typ A) - hormonální usměrňovač(katalyzátor)
Fyzikální vyšetření tohoto typu můžeme shrnout do následující charakteristiky: Vlasy - jemné, slabé. Ochlupení - nenápadné. Rysy tváře - jemné. Oči - velké, nápadné, tzv. oduševnělé. Zuby - těsně u sebe, střední velikosti, bílé, měké. Jazyk - středně tenký, dlouhý, citlivý. Patro - vysoké, do V. Krk - ladný, protáhlý. Hrudník - dlouhý, úzký. Břicho - dlouhé, štíhlé. Pohl. orgány - střední velikosti. Končetiny - jemně tvarované. Akce srdeční je rychlá a i malý podnět, tělesný či duševní, puls okamžitě urychlí. Zvýšení srdeční aktivity je provázeno zvýšenou sekrecí slinných a střevních žláz, jater, ledvin a potních kanálků. Játra uvolňují větší množství cukrů do krve. Nestačí-li tento jev slinivka břišní kompenzovat, objeví se cukr v moči - tzv. glykosurie. V důsledku vysoké metabolické aktivity je tělo schopno rychle pozbýt své váhy. Trápí jej plyny, zácpa a špatné trávení. Mozková aktivita je vysoká, myšlení je však rozbíhavé a schopnost koncentrace malá. To způsobuje častou únavu a nespokojenost. Štítná žláza určuje, jak rychle bude oxidace v tkáních probíhat. Mívá problémy s nespavostí a s neklidem. Brzy se probouzejí a vstávají osvěžení s mnoha plány na další den. Schopnost sexuálního prožitku je mimořádná. Trápí ho noční pocení a úzkost. Ocet ničí fosfor a stimuluje štítnou žlázu. Glutamát sodný dráždí štítnou žlázu. Všechny sliznice dýchacího ústrojí jsou ovlivňovány funkcí štítné žlázy. Díky její snaze eliminovat z organismu toxické látky (např. sůl, škroby, cukry), dochází k jejich zánětu a tvorbě hlenového sekretu. Podráždění sliznic lze uklidnit slabým roztokem nitrátu stříbra, který zneutralizuje rozpustnou sůl na nerozpustný chlorid stříbra.(fluor podporuje činnost štítné žlázy - poznámka autora)
PODVĚSEK MOZKOVÝ - (typ B) - dirigent hormonálního vyměšování Hlava - větší lebka, připomínající kopuli, mohutné čelní kosti. Rysy tváře - horní ret většinou delší. Zuby - větší, zvláště řezáky. Klouby - uvolněné, klepavá kolena, ploché nohy. Končetiny - dlouhé, prsty s velkými měsíčky nehtů. Je značný vliv podvěsku mozkového na tělesný růst jedince, ať nadměrný nebo potlačený. Známé jsou případy onemocnění této žlázy s následným zduřením. Projeví se bolestmi hlavy různého stupně. Dojde-li k nadměrnému tlaku žlázy na oční nerv, může onemocnění skončit slepotou. Zbytnění podvěsku může vyvolat i symptomy podobné epilepsii. Činnost podvěsku mozkového ovlivňuje pravděpodobně duševní kvality, jako je intuice, umělecká tvořivost a zvýšená pohlavní aktivita. Mozková činnost je stimulovaná k celodennímu přemýšlení a kombinování(Oxidace spotřebovává fosfor v sympatické části nervového systému.). Má zálibu v kávě, alkoholu a narkotikách.
Většina z nás je syntézou všech tří základních typů. Jeden z nich je však dominantní. Uvědomujeme si, zda patříme k tzv. ranním nebo nočním lidem. První vstávají brzy a jsou připraveni zvládnout nadcházející den. Druzí se probírají k životu až odpoledne."
Pohled na typologii lidí z hlediska jiné vědy ,homeopatie, je podobný. Také zde se objevují tři výrazně odlišné typy. Homeopatie přitom není nějaká nepodložená módní záležitost, zakladatel homeopatie Samuel Hahnemann žil v letech 1755-1843. Dr. Vera Rosivalová v knize "Homeopatie, jak se můžeme sami léčit" píše:
"Velmi často se v homeopatii hovoří o konstituci člověka a jí přiměřených konstitučních prostředcích. Myslí se tím prostředek, jenž vyvolá v organismu rozsáhlou regulaci, čímž dosáhneme úplného uzdravení. U dětí je výběr konstitučního prostředku poměrně jednoduchý, jelikož většinu dětí je možno přiřadit k jednomu ze tří kalciových typů."
Pokračování příště |