Krevní skupiny A, B, 0 a AB mají prokazatelně jiné nároky na stravování. Každá krevní skupina s sebou nese jiný metabolismus, a tím pádem i jiné potřeby ve složení potravy a také na dobu, kdy je vhodné potravu přijímat. Ovšem i když máte v rodině více krevních skupin, není nutné panikařit. Billa leták vám díky výhodným nabídkám pestrých skupin potravin umožní levné nákupy i pro širší spektrum zachycené v nákupním seznamu.
Krevní skupina AB je nejmladší krevní skupinou, která se vyznačuje kombinací vlastností krevní skupiny A i krevní skupiny B, přesto má však ve výsledku vlastnosti jiné. Na rozdíl od „Aček“ a „Béček“ například může směle konzumovat rajčata, a tak se podíváme na recept s rajčaty, která se v Billa letáku často dají vybrat s výraznou slevou, zejména v letních měsících, kdy jejich sezóna vrcholí.
Odborníci doporučují pro účely tepelné úpravy v zimě kupovat rajčata nakládaná v konzervách. Proč? Protože konzervy se dělají právě z nejlevnějších, ale zároveň z nejkvalitnějších rajčat, která rostla na přirozeném slunci během letních měsíců. Zimní skleníková rajčata nenabídnou ani polovinu tělu prospěšných látek ve srovnání s letními rajčaty zavařenými ve sklenici nebo konzervě, případně v tetrapaku.
Pro přípravu pečeného králíka není nutná dlouhá příprava. Do pekáče dáme cirka 2 – 3 dcl vody, poklademe králičí maso, které jsme předtím nasolili a posypali kořením - nejlépe v podobě bylinek. Základem je rozmarýn, který neutralizuje masové aroma, dále použijeme některé z doporučovaných koření pro krevní skupinu AB, což je například česnek, kari nebo petržel. Vynikající je v tomto receptu i bobkový list.
Vše zasypeme nakrájenými rajčaty a další zeleninou, kterou namícháme dle vlastní chuti. Lidé s krevní skupinou AB mohou vybírat z těchto druhů zeleniny: mangold, kapusta, červená řepa, listová hořčice, brokolice petržel, květák, pastinák, celer, okurka, lilek. Zeleniny lze namíchat více druhů, ale ty další již budou ke krevní skupině AB neutrální, nikoliv vyloženě prospěšné - pokud chcete šetřit, můžete vybírat z toho, co si pro vás připravil Billa leták příští týden.
Vše polijeme olivovým olejem a znovu posypeme bylinkami. Pekáč s masem a zeleninou přiklopíme a vložíme do trouby vyhřáté na cirka 130 – 150 stupňů. Čím méně, tím déle se bude maso připravovat, ale tím více šťavnatosti a prospěšných látek v něm zůstane. Počítejte zhruba s dvěma až třemi hodinami pečení.
Mezitím si připravíme quinoovou rýži, a to tak, že quinou namočíme na 20 minut do studené vody, aby se rozpustily její hořké látky. Pak slijeme. Na olivový olej dáme osmahnout rýži, později přidáme quinou a zalijeme vodou v poměru cirka 1,5 násobku objemu rýže a quinoy - vždy v závislosti na typu rýže. Osolíme a přidáme kari koření. Vaříme cirka 10 – 20 minut, opět podle typu rýže. Podáváme zdobené sekanou petrželkou.
Krevní skupina A patří lidem, jejichž předkové byli usedlejší a méně bojovní. Byli to spíše zemědělci, kteří tradičně pěstovali obilí a zeleninu, a tak jim dodnes vyhovuje spíše vegetariánská strava. A to nejlépe v bio podobě, což díky letákům Billa nebude takový problém, navíc se tu i biopotraviny dají najít v akcích za výhodnou cenu.
Zkoušeli jste někdy zeleninu na salát přednostně strouhat? Na první pohled to nevypadá lákavě, ale opak je pravdou. Zeleninu není nutné loupat, pokud je v bio kvalitě, a tak díky strouhání využijeme vlákninu ze slupky a tím pádem i další skupiny vitamínů, které obsahuje. Skupina zeleniny, která je vhodná nebo neutrální pro krevní skupinu A, je opravdu široká. A najdeme tu spoustu druhů tvrdší zeleniny, jako je například mrkev, kedlubna, vodnice, petržel a další.
Zeleninu tedy nastrouháme, pokapeme olivovým olejem a doplníme nastrouhaným nebo na kostičky nakrájeným sojovým sýrem. Osolíme a posypeme bylinkami vhodnými pro tuto krevní skupinu, což je například pažitka, saturejka, tymián, oregano, bazalka nebo kerblík. Podáváme nejlépe s chlebem s naklíčených zrn.
Krevní skupina B je středem mezi „Áčkem“ a „Nulkou“. Zatímco krevní skupina A je dědictvím po usedlejších předcích, kteří preferovali zemědělství, je krevní skupina nula pozůstatkem spíše po lovcích, co žili v oblastech bohatých na zvěř. A krevní skupina B si vzala to nejlepší z obou skupin, což znamená, že omezení ve stravě jsou minimální. Mohou si dovolit například mnoho druhů masa, ale i zeleniny a obilnin.
Vzhledem k tomu, že v Billa letáku často najdeme v akci i játra, pojďme si ukázat, jak se dají snadno a rychle připravit, aby byla doslova vynikající. Játra nikdy před přípravou nesolíme, ani během ní. Pouze je dáme na rozehřátou pánev, na které máme již připravený tuk.
Játra prudce osmahneme z obou stran a pak je potřeme bio hořčicí bez konzervantů a posypeme bylinkami a případně i zázvorem. Játra pak ještě cirka pět minut dopékáme na mírném plameni, ale překrytá poklicí. Servírujeme i s tukem, na kterém se játra restovala, vypečou se do něj totiž důležité látky. Podáváme nejlépe s chlebem z naklíčených zrn a také se syrovou nebo restovanou zeleninou. Solíme až na talíři.
Pokud jste jedinci s krevní skupinou nula a zároveň máte rádi maso, můžete si jej dopřát do sytosti. Ale vždy maso kombinujte s dostatkem zeleniny a škrobů získaných ze speciálního pečiva. Běžné pečivo a běžné obilniny naopak vůbec vhodné nejsou, stejně tak je tomu v případě mléčných výrobků.
Zvěřina je masem velmi vhodným pro krevní skupinu 0. Její příprava není náročná, pouze je vhodné předem naložit maso tak, že jej potřete olejem a dáte do chladna. Pak je nutné maso většinou prošpikovat a použít na něj koření typické pro zvěřinu, jakým je rozmarýn, jalovec, bobkový list a další dle chuti. Můžete použít již předem připravenou směs koření na zvěřinu, na kterou často můžete v Billa letáku taktéž narazit.
Zvěřinu nejprve zprudka opečeme, pak ji pomalu dusíme, což je nejsnazší v troubě, při cirka 150 stupních - vždy s poklicí. Po dvou až třech hodinách dušení je zvěřina většinou připravena k podávání. Můžeme ji podávát jen tak coby čistě dušené maso, ale lze doplnit o ovoce, ze kterého pak vymixujeme omáčku.
Pokud chceme zvěřinu podávat s ovocnou omáčkou, přidáme ovoce hned k dušení masa. Volíme například švestky, šípky, brusinky a další kyselejší ovoce. Vždy můžeme skombinovat s jablky, která podtrhnou chuť hlavního ovoce, ale přitom nejsou drahá. Před podáváním vyndáme maso, výpek rozmixujeme. Podáváme nejlépe s rýží nebo s pohankovými krupkami. Nezapomeňme, že knedlík je pro krevní skupinu nula vyloženě nevhodný.