Trápí vás inkontinence? Nejste sami. Nekontrolované samovolné unikání moči je poměrně častý problém, byť se o něm zas tak často nemluví. A to je chyba.
K mimovolnému úniku moči dochází většinou v důsledku poranění, nebo onemocnění některé části urogenitálního traktu. Častější je inkontinence u starých lidí, neboť s přibývajícím věkem klesá účinnost svalů svěrače u ústí močové trubice.
Častá je ovšem inkontinence i u mladších ročníků, především čerstvých matek, u nichž po porodu došlo k oslabení svalstva pánevního dna. Stejně tak ale inkontinence může být způsobena lokalizovanými poruchami urogenitálního traktu (infekcí, močovými kameny, nádory), popřípadě prolapsem dělohy či vagíny.
Medicína rozlišuje čtyři typy inkontinence: stresovou, urgentní, smíšenou a funkční. Stresová inkontinence je samovolný únik malého množství moči při kašli, smíchu, zvedání těžkého předmětu či nadměrném pohybu. Pokud má člověk náhlé a velmi intenzivní nucení na močení jedná se o urgentní inkontinenci. Smíšená inkontinence spojuje nejčastěji dohromady dva typy inkontinence, jak stresovou, tak i urgentní. Funkční typ inkontinence postihuje nejvíce osoby se sníženou pohyblivostí.
Způsobují-li inkontinenci oslabené pánevní svaly, posílí speciální cviky na pánevní dno (Kegelovy cviky). U nich je však zapotřebí pravidelnost. Pokud je příčinou inkontinence nadměrně dráždivý močový měchýř, pomáhá léčba anticholinergiky. Nelze-li normální funkci močového měchýře obnovit, užívá se nejrůznějších pomůcek absorbujících unikající moč, jako jsou inkontinenční vložky či inkontinenční kalhotky. V některých případech je nutné chirurgicky utěsnit nebo prodloužit močovou trubici.
Většina lidí trpící inkontinencí se často vyhýbá společnost a více se uzavírá doma. Pokud se u vás objeví první náznaky nekontrolovatelného úniku moči neváhejte a obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.