Jste zde


Problémy štítné žlázy z pohledu Tradiční Čínské Medicíny
Petr Khür

Problémy štítné žlázy z pohledu Tradiční Čínské Medicíny

V poslední době se potíže spojené se štítnou žlázou objevují stále častěji. Je to dáno faktory fyzickými, ale hlavně zvyšujícími se emocemi, které s tím souvisí.

 

Z pohledu západní medicíny je léčba zaměřena na regulaci hormonů pomocí chemických léků, případně vede k operativnímu odstranění štítné žlázy. Jedná se o prakticky nulová řešení s „následky“ na celý život. Příčina potíží zůstává a časem se začne projevovat v jiné části těla. Navíc pravidelné užívání hormonů vede k oslabení funkce štítné žlázy - proč by tělo mělo něco vyrábět samo, když to dostane bez námahy v prášku? Při dlouhodobém užívání hormonů může štítná žláza dokonce zcela zakrnět.

Z pohledu TČM patří endokrinní systém pod prvek voda (ledviny, močový měchýř). Na potížích štítné žlázy se podílí hlavně ledviny, ale i slezina a játra a jejich energetické sítě. Projevem je snížená či zvýšené funkce, kterou někdy provází struma.

STRUMA neboli vole je mnohdy na první pohled viditelná „nateklina“ v oblasti štítné žlázy, tedy krku. Jedná o TAN neboli shluk škodlivin. Pokud je jeho příčinou špatně fungující síť ledvin a sleziny, tělo nevylučuje odpadní látky a ty se hromadí v oblasti krku. Je-li příčinou TAN nedobře pracující energetická síť jater, dojde k rozpouštění odpadních látek a ty se opět hromadí v oblasti krku.

ZVÝŠENÁ FUNKCE je povětšinou z hlediska příčiny připsána dysfunkci jater. Játra jsou „od přírody“ horká, to znamená jejich náklonnost k projevům nemocí z nadbytku yangu, apod. Projevem bývá hněv, agrese, zarudnutí, návaly, horkokrevnost, pocení, bolesti hlavy, vysoký tlak, atd.

SNÍŽENÁ FUNKCE je hlavně charakterizována neharmonickým stavem ledvin, mnohdy spojeným se slezinou. Projevy jsou takřka opačné než u horkých jater,a to např. zimomřivost, problémy s menstruací, kterou ledviny řídí, otoky, nízký tlak, chlad či bolest beder a kolenou, slabost, , studené ruce a nohy, únava apod.

Výše popsané potíže jsou řešitelné hlavně čínskou fytoterapií spolu s dalšími metodami tradiční čínské medicíny. Nutno podotknout, že léčba je zde naprosto individuální. Každý jsme originál a máme trochu jiné fyzické i psychické rozpoložení než „kolega“, i když se potíže navenek projevují stejně.

Úspěšnost léčby je velmi dobrá. Fyzickou léčbu je vhodné doplnit i prací na psychické rovině. Protože například uzlíky na štítné žláze či jiná změna struktury tkáně má hlavně příčinu psychickou (vzniká například z potlačovaného hněvu).

Samozřejmě je třeba počítat s určitou dobou léčby, která je u každého jiná a odvisí od doby trvání potíží, stavu dotyčného i od dodržování předepsaných pravidel.. Je třeba si uvědomit, že se jedná o léčení příčin, ne jen potlačování následků.

Na závěr trochu osobní zkušenosti s léčbou štítné žlázy. V roce 1995, během mého studia na škole tradiční čínské medicíny, můj tehdy tříletý syn, souhrou negativních energií, onemocněl zvýšenou funkcí štítné žlázy. Byl to můj první klient a léčba byla velmi úspěšná.




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Petr Khür

Zaměření:

Praktik Tradiční Čínské Medicíny.

Kontakt:

tcm@khur.cz

Web: www.khur.cz

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více