Jen těžko lze asi najít člověka, který by se na návštěvu stomatologické ordinace vyloženě těšil, to platí koneckonců pro každého lékaře. Někdy ale přesáhne nepříjemný, přesto ale přirozený, pocit z nadcházející návštěvy ordinace únosnou mez a běžné obavy se promění v panický strach, pro který si moderní věda našla pojmenování dentofobie. Tou trpí podle odhadů asi 5-15 procent populace. Jak ale vzniká? A existuje způsob, jak se jí zbavit?
Stejně jako v mnoha jiných případech, strach z návštěvy zubaře může mít příčinu v dětství. Špatné zážitky z prvních návštěv u zubaře lze z paměti jen těžko vymazat a mohou výrazně ovlivnit náš vztah k návštěvě ordinace v dospělosti. Je proto dobré začít chodit s dětmi k zubaři již v raném dětství a pravidelně, zvyknou si totiž na prostředí i postupy a zubař bude mít navíc jejich chrup pod kontrolou a bude moci v případě počínajícího problému zasáhnout hned, což je vždy lepší než řešení již narostlého problému. Dohled rodičů nad poctivým dodržováním ústní hygieny je potom samozřejmostí.
Pokud jste si do dospělosti strach ze zubaře přece jen přinesli, zkuste přemýšlet a jednat tak, abyste minimalizovali riziko nepříjemných zákroků. Kromě pravidelné hygieny dbejte na pravidelné prohlídky, důvody jsou stejné jako u dětí, rozhodně se návštěvě zubaře nevyhýbejte. Pokud je vám to příjemné, poproste o doprovod někoho blízkého. Také si vyberte lékaře, který je pro vás příjemný, je komunikativní a umí vás uvolnit. Zkuste hudbu ve sluchátkách nebo oblíbený talisman. Každému pomůže něco jiného, jediná cesta ale je, postavit se strachu čelem a najít si způsob, jak s ním bojovat. Pamatujte také na to, že pro větší zákroky máte možnost zvolit znecitlivění nebo přímo analgosedaci.