Japonsko je tuze fascinující země. Jejich kultura se zcela vymyká celosvětovému pojetí. Stačí se zahledět na několik japonských filmů, kde tvůrci opravdu něco říkají a většinou s důrazem ne na poslední slabice, ale na celém díle. Pokud si pustíte japonskou hudbu, poznáte, že hudba má o několik vcelku překvapivých dimenzí víc, než moderní západní. A samozřejmě kultura zahrad. Ta je japonská více než celé Japonsko. Stačí říct japonská zahrada a za víčky vám začne hned poblikávat dokonalý soulad přírodních elementů, dokonalá symetrie přírodních krás. Dá se říci, že Japonci si přírodu dokonale spoutali. Ale je tomu právě naopak. Západní kultura si „svou“ přírodu zotročila pro pouhý kalkul. Pokusila se, ač naštěstí bezvýsledně, o její zotročení. Japonská zahrada představuje nejen estetickou moc přírody ve spolupráci s lidskou imaginací, ale představuje i japonskou životní filozofii, kde vše něco znamená, kde není žádný prvek náhodný.
Samozřejmě, japonská dokonalost a preciznost někdy páchne až přílišnou systematičností, až přílišným zapojením rozumu, ne citu. Jejich zahrady jsou někdy příliš nadiktované, vyprojektované, ale to se většinou jedná o jejich západní epigony, které nejsou japonské už jen proto, že jsou jen z Japonska okopírované.
Opravdová japonská zahrada se tvoří prostým usednutím do lůna přírody a nasáváním jejích ingrediencí. Jak vyjádřit přírodní živly? S vodou je to jednoduché. Zahradní jezírko, umělý vodopád. Ale kam a hlavně, proč? Vše musí něco říkat. Nejde vykopat, jen tak, mínrnix týrnix, díru do zahrady, pokrýt ji fólií, obestavět okrasnými kameny a nalít vodu. Měli byste na zahradě jen díru plnou vody. Žádná myšlenka, žádné sdělení, žádný přesah. Prostá díra s vodou. Co takhle posunout díru o půl metru doleva a ponořit do ní šutr? Ale ano, začíná to vypadat, jako byste chtěli říct něco, ale co? No tak. Co takhle přidat ke kameni ještě jeden, menší, a do jezírka nasadit ryby? Ano, to je přesně ono, teď zahrada začíná mluvit. Ale, co se vzdušným elementem, jak ho do zahrady dostat? Ne, ne, fény to nevyřeší. Foukání na bolístky také ne. Co takhle…?
A takhle se projektuje opravdová japonská zahrada. Tak, aby mluvila, aby sdělovala, aby do lidské duše vnášela mír a soucítění s veškerým životem.
V knize Japonská zahrada od Franka M. von Bergera onu myšlenku zahrad vytušíte. Samozřejmě, že vám nebude naservírována jako při nákupu iluzí u McDonalda. Bude vám ukázáno, kudy se můžete bez obav vypravit. Jestli tam na vás bude čekat osvícení, záleží pouze na vás. Autor v knize pohovoří o historii japonských zahrad, o dokonalém souladu, o epigonství západu i o praktických radách, jak si některé prvky japonské zahrady udělat svépomocí. Je libo jezírko s vodopádem? V knize naleznete fotonávod. Toužíte po souladu živé i neživé přírody? V knize jsou vám nabídnuta řešení jak, s kým, s čím a proč.
Jistě se domůžete daleko většího duševního míru, pokud budete své myšlenky honit po krásné zahradě třebas v japonském stylu, než pokud byste se snažili čehokoliv se domoci na zahradě ne nepodobné skládce.
Ať se člověk ovšem snaží, jak chce, nedokáže napodobit dokonalost přírody divoké, která roste nezávisle na čemkoliv. Divoké bujení nesmírné energie, kterou člověk ve své malosti může pouze s úžasem obdivovat. Není nad to, vyrazit si samojediný do lesa a prostě se kochat a přijímat krásnou energii.
Inspirativní rádce nabízí rozmanitost designových nápadů, netradičních podnětů, profesionálních rad i originální ilustrační doprovod. Cenné praktické tipy usnadňují výběr nejlepšího materiálu, vhodných doplňků a široké škály rostlin. Výpravná barevná publikace usnadní první kroky všem, kteří si chtějí založit zahradu v japonském stylu a vytvořit elegantní i netradiční zahradní koncepci!
Formát: 210 x 260 mm, 256 stran.
Vydala Euromedia Group k.s., Knižní klub
Více na: http://www.bux.cz/knihy/123265-japonska-zahrada.html
Koupíte v knihkupectví a na www.bux.cz.