Jste zde


Kočky a jejich plemena
Doktorka Romana

Kočky a jejich plemena

Při pohledu na venkovské mourky a micinky nebo pouliční směs, která se utkává v urputných nočních bitvách mezi popelnicemi, nám to asi ani nepřijde. Světlo světa přitom denně spatřuje celá řada vyšlechtěných kočičích plemen.

 

FIFe (neboli fédération internationale féline, každý si jistě snadno přeloží :-) ) uznává čtyři podskupiny kočičích plemen. Mezi ně se řadí perské a exotické kočky, polodlouhosrsté kočky, krátkosrsté a somálské kočky a v neposlední řadě i siamské a orientální kočky. Pojďme si o nich povědět něco bližšího.

Hledáte kvalitní krmivo pro svoji kočičku?

Už nemusíte. Dánská holistická krmiva Oliver's si zamiluje
  1. Perské a exotické kočky
    Tyhle asi není třeba nijak představovat. Perské kočky se v tuzemských bytech poměrně hojně zabydlely, jejich doménou je hlavně velmi dlouhá srst, kterou lze někdy jen s obtížemi rozčesat (ale jakému majiteli této roztomilé chlupaté kuličky by to vůbec vadilo?).
  2. Polodlouhosrsté kočky
    Do této kategorie patří původem ruská, turecká či americká plemena, nevyjímaje chundelatou Sibiřskou kočku, Tureckou van, Americkou kadeřavou nebo třeba proslulou Něvskou maškarádu. Milovníkům koček jistě mnohé řeknou i názvy jako Ragdoll nebo Mainská mývalí kočka. Obecně se jedná o plemena, jejichž předkové žili v poměrně nehostinných podmínkách, ať už šlo o vyprahlé části Turecka, Sibiř nebo třeba i Norsko, takže se museli tamnímu klimatu postupně podřídit a nechat si narůst poměrně hustou srst, která jim ale nebude zároveň překážet v pohybu, jako je tomu někdy u jejich perských kamarádek.

  3. Krátkosrsté a somálské kočky
    Do této kategorie se řadí většina evropských plemen (Ruská modrá nebo Britská kočka), ale najdeme tu i africké zástupce, jako je například Egyptská mau nebo Sphynx, která je poměrně zvláštní – nemá totiž prakticky vůbec žádnou srst (v egyptském horku je jí nakonec celkem k ničemu). Mezi další známá plemena, která se řadí do této kategorie, patří například i Barmská či Habešská kočka, Německý rex, Japonský bobtail či exoticky znějící Sokoke (domovem tohoto plemene je daleká Keňa). Nejnověji uznaným plemenem v této kategorii je pak takzvaná Singapurská kočka.

  4. Siamské a orientální kočky
    Poslední kategorií jsou kočky s velmi exotickým vzhledem, pocházející z krajiny, které se kdysi říkalo Orient, a vyprávěl o ní jen málokterý cestovatel. Nejslavnějším zástupcem této třídy je bezesporu vysoce temperamentní Siamská kočka. Tyhle kočky, které na první pohled tak trochu šilhají, byly vyšlechtěny v Thajsku před více než šesti stoletími, údajně jako strážkyně pokladů tamních princezen.

Aby ale nebyla řeč jen o jednom druhu, do této kategorie patří například i Seychelská kočka, Balinéská kočka nebo plemeno Peterbald.

A mimochodem, existuje ještě i celá řada plemen, která ale FIFe vůbec nebere v potaz. Kromě Cejlonské či Skotské klapouché kočky se sem řadí i jedno tuzemské plemeno, konkrétně jde o Českou kadeřavou kočku.

Kočky a jejich plemena




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno