Jste zde


Moudrost stromů aneb ůčinně nepadat ze stromu, prosím
Štěpán Cháb

Moudrost stromů aneb ůčinně nepadat ze stromu, prosím

Přirozenost člověka je cestou vývoje zcela potracená. Botoxem obalení, vzývající namísto krásy moderní vzhled, hledající v lásce výdělek, glorifikující masové vrahy z armádních kolbišť, z valné části v blbosti živořící. Slepě se ženeme za chimérami, abychom přesto skončili v náruči smrtelného chrapotu a dokonalé opuštěnosti při posledním výdechu. Náš spěch z povzdálí pozorují jiné entity, díky kterým bychom si mohli uvědomit tolik pravdy, tolik krásného. Ale pro ten náš rozevřený chřtán nemáme ani možnost tyto entity byť jen zahlédnout. Nejedná se o žádné dryády či víly, ale o prosté stromy. Jen o další formu života na tomto světě, na kterou se dá koukat jako na další dimenzi toho, jak si vydělat. Vždyť i láska se dá počítat na kubíky. Vždyť i utrpení jde převádět na kubíky. Tak proč ne stromy.

 

Kniha je beze všeho přehánění dokonalá. Už jen svým zaměřením. Stromy. Není vyššího života na světě. Až se k naší planetě pohrnou zástupy mimozemšťanů, nebudeme jim stát ani za pohled. Ten jim utkví na kůře nejbližšího stromu a jen stěží se bude stáčet naším směrem. V knize se dočkáte faktů zcela praktických. Jak se strom jmenuje, jeho latinský název, podnebí, které mu prospívá, půda, vydatnost dešťů a další zvláštnosti jejich života. Dalším praktickým údajem jsou informace o využití stromu jakožto torza. Zde nasazuje kniha jedinou laťku počítanou v kubících. Co se stromem, když vám leží na zahradě a to tak, že vodorovně a bez zjevné známky života. Zkrátka torzo jak se patří. Co s ním? Kniha vám poradí, zda a jaké dřevo je vhodné k výrobě soch, prken, skříní a které je, když už leží a nežije, vhodné tak leda k nakrmení vašeho ohniště.

Moudrost stromů aneb ůčinně nepadat ze stromu, prosím

To ovšem není ani zdaleka všechno.

Teď nastává ta zajímavější část knihy. Stromy jakožto léčivky. Co který strom vyprodukuje a co z něho lze upotřebit pro vlastní zdraví. Co je na kašel a co proti plešatění. Kterou část stromu jak zužitkovat. Ale ano, některé části jsou holt určené pouze pro to vykrmování ohně. Ale takový ten život prostě je. Každý den zemře nějaký ten člověk hlady. Ač je to v dnešní době neobhájitelné, přesto se to děje. V tomto případě tedy není nic hrozivého pokusit se v zimě nezmrznout na kost tím, že vedle zahrady rostoucí strom prostě zahřeje, když ho dokrosíte do stavu mnoha polínek.

Další částí popisující stromy jako takové, druh od druhu, jsou kuriozity či lépe řečeno zajímavosti. V této části se dozvíte všelicos. Od pověr a pověstí, až po magické účinky stromů. To vše je korunováno profesionálními fotografiemi.

Kniha je to velmi komplexní, dávající čtenáři znát, že život na Zemi není v žádném případě marný, jen se nejspíš neodehrává pouze proto, aby si člověk mohl zahrát na Xboxu nějakou novou pecku z výchoven vojáků americké armády, ale pro ten celoplanetární soulad mnoha živočišných a rostlinných druhů.

Jen škoda, že nebyla kniha vytištěna na mikrotenových sáčcích. Kniha o stromech by přeci jenom neměla být tištěná na papír, tedy na rozmělněné stromoví. Jistě, pro přežití je potřeba někdy i zabít a lidstvo by nebylo schopné bez hromadných vražd stromů nalézt samo sebe v automobilech a v opilosti pod barovou stoličkou, ale stále visící za jednu ruku na větvi a halekající na kolemjdoucí své vnitřní bezvědomí.

Stromy jsou nádhernou ukázkou variability života. Vždyť představte si strom, je živý, to dřevo je živé. Neuvěřitelné. Zázračné. Život je nádhera, když se nemusí být člověkem. Bohužel se někdy musí.




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno